Parası olmayan ülkeler 2024'e kadar aşı bulamayabilir

Arşiv
Arşiv

Dünyada koronavirüse karşı aşı geliştirme çalışmaları sürerken, bazı ülkeler stoklama yarışına girdi. Onaylanmamış ya da testleri henüz sonuçlanmamış aşıların yüzde 53'ü zengin ülkelerce sipariş edildi. Parası olmayan ülkeler ise aşı kuyruğunda 2024'e kadar beklemek durumunda.

ABD toplam bir milyarı geçkin, AB bir milyar 425 milyon, Kanada 358 milyon, Birleşik Krallık 355 milyon, Japonya 290 milyon, Avustralya 134 milyon 800 bin doz aşı siparişi verdi.

Kanada, nüfusunu yaklaşık 5 kez, Birleşik Krallık ise yaklaşık üç kez aşılamaya yetecek kadar talepte bulunmuş oldu. Londra merkezli bir analiz şirketi, firmaların kısa vadede üretim hedeflerini düşürdüğünü açıklamıştı. Pfizer-Biontech, AstraZeneca ve Moderna'nın 2021 sonuna kadar yaklaşık üç milyar kişiye yetecek kadar, Rusya'nın da 500 milyon kişi için aşı üretebileceği düşünülüyor.

2024'e kadar bekleyebilirler

Türkiye gazetesinin haberine göre, bugüne kadar açıklanan aşı üretim kapasitelerinin çoğu ise satın alınmış durumda. Dünya nüfusunun çok küçük bir kısmını oluşturan zengin ülkelerin, şimdiden gelecek için umut veren aşıların yüzde 53'ünü ısmarladıkları kaydediliyor. Uzmanlar ise aşı fazlalığının oluşacağını belirterek, zengin ülkelerin ellerinde kalacak aşıları, diğer ülkelerle paylaşmaları çağrısı yapıyor. Aşıların ülkelere 'eşit' dağıtımının sağlanmaması durumunda, parası olmayan ülkelerin aşı kuyruğunda 2024'e kadar beklemek durumunda kalacağı ve salgının daha fazla kişiyi öldürebileceği öngörülüyor.

Aşı üreticilerinin kasasına 32 milyar dolar girecek

Dünya koronavirüsle mücadele ederken, ABD'li ilaç devi ve Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech ile iş birliği yapan Pfizer ve ABD'li biyoteknoloji şirketi Moderna'nın, ürettikleri aşıların satışından, 2021 yılında toplam 32 milyar dolar kazanacağı belirtiliyor. Morgan Stanley, Pfizer'in aşılardaki bu yılki kazancını 975 milyon dolar olarak açıklarken, 2022-2023 yıllarında 9,3 milyar dolar daha elde edeceğini bildirdi. Pfizer, kazancını Alman BioNTech şirketiyle paylaşacak. Moderna'nın da 13,2 milyar dolar kazanması bekleniyor. Moderna'nın 2021 ve 2022 yıllarında ise 10 ila 15 milyar dolar kazanacağı analistlerin tahminleri arasında.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >