20.356 Takipçi

Politikadan dosya habere, yerel haberden özel çalışmalara kadar haberin sosyal medyasındasınız. Bazen 'ciddi mesele' bazen bir dakikalık videolarla gündeme dair önemli detaylarla buradayız.

Paris metrosunda hava kirliliği tehlikeli boyutlara ulaştı

​Paris metrosunda hava kirliliği tehlikeli boyutlara ulaştı
​Paris metrosunda hava kirliliği tehlikeli boyutlara ulaştı

Her gün milyonlarca insanın kullandığı Paris metrosunda hava kirliliği, normal değerlerin 10 katına çıktı.

"Le Monde" gazetesinde yer alan habere göre, Paris metrosunun havasındaki zehirli parçacıklar, başkentte açık havaya oranla 10 kat fazla oldu.

Kirlilikten en çok Paris metrosunun da içinde bulunduğu İle de France bölgesindeki metro ağlarında çalışan 26 bin kişinin etkilendiği belirtilen haberde, hava kirliliğinin metronun altyapısının eski olmasından kaynaklandığı kaydedildi.

Hava kirliliği ölçüm verilerine göre, 4 Temmuz'da metro içinde metreküp başına 438 mikrogram ölçülen zehirli partikül miktarı, aynı saatlerde açık havada metreküp başına 27 mikrogram olarak ölçüldü.

Fransız İşçileri Demokratik Konfederasyonu, dağıttığı el ilanlarında metroda havadaki zehirli parçacık miktarının çok yüksek olduğuna dikkati çekerek yolcuları uyardı.

El ilanında, "Metrolarda nefes almak, sağlığı ciddi şekilde tehlikeye sokmaktadır." ifadeleri kullanıldı.

Çevre kirliliği konusunda önemli taahhütlerde bulunulan Paris İklim Zirvesi'ne ev sahipliği yapan şehrin yönetimi, hava kirliliği konusundaki önlemlerini artırmaya çalışıyor.

İLGİLİ HABERLER