Pentagon, UFO olduğunu iddia ettiği görüntüleri ilk kez yayınladı

Pentagon, 2004 ve 2015 yılları arasında kaydedildiği iddia edilen UFO görüntüleri yayınlandı
Pentagon, 2004 ve 2015 yılları arasında kaydedildiği iddia edilen UFO görüntüleri yayınlandı

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, 2004 ve 2015 yıllarında ABD donanmasında görevli pilotların görev sırasında karşılaştıkları ve kayda aldıkları iddia edilen tanımlanamayan uçan nesnelere (UFO) ilişkin görüntüleri yayınladı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, daha önce özel bir şirket tarafından yayınlanan UFO olduğu iddia edilen görüntüleri resmi olarak paylaşarak görüntülerdeki uçan cisimleri 'Tanımlanamayan Hava Olgusu' olarak adlandırdı.

2004 ve 2015 yıllarında görüntüleniyor

İlk görüntü 14 Kasım 2004 tarihinde F-18 savaş uçağının kamerası tarafından çekildi. İkinci ve üçüncü video da, 21 Ocak 2015 tarihine ait. ABD Donanması'nın yayınladığı üç görüntüden birinde kızılötesi sensörlerin üzerine kilitlendiği hareket eden bir hedef hızlanarak, sensörlerin bir daha yerini belirleyemeyeceği kadar ani bir şekilde ekrandaki radarın sol tarafının dışına çıkıyor.

ABD tarafından paylaşılan görüntülerden bir kesit
ABD tarafından paylaşılan görüntülerden bir kesit

2015 yılına ait diğer iki görüntüde de ABD'li savaş uçağı pilotlarının ses kaydı var. Görüntülerde duyulan ses kaydında pilotların o anda gördükleri nesnenin ne olduğunu anlamaya çalıştıkları anlaşılıyor. Ses kaydında pilotlardan biri önce uçan nesne için "drone" ifadesini kullanıyor, tanımlayamadıkları nesnenin rüzgara karşı hızlı hareket ettiğini söylüyor.

"Hava sahasında sık sık rastlanıyor"

CNN'e konuşan ABD Donanması sözcüsü Joe Gradisher, görüntülerdeki nesneyi 'Tanımlanamayan Hava Olgusu' olarak tanımladı. Görüntüler konusunda ABD Donanması'nın şeffaf olmasının amacının da eğitim alan pilotların hava sahasında gördükleri ve pilotların güvenliğini tehdit eden nesneleri ve durumları bildirmeye teşvik etmek olduğunu belirtti. Pentagon yetkilisi ayrıca videoları yayınlamalarındaki amacın toplumda olaşabilecek yanlış anlaşılmaların önüne geçmek olduğunu vurguladı. Donanma sözcüsü yayınlanan görüntülerin donanma eğitimleri sırasında hava sahasında sık sık gözlemlenen durumlardan yalnızca bir bölümünü gösterdiğini söyledi.

ABD tarafından paylaşılan görüntülerden bir kesit
ABD tarafından paylaşılan görüntülerden bir kesit

Trump inanmıyorum demişti

  • ABD Başkanı Donald Trump, daha önce yaptığı açıklamada donanma pilotlarının tanımlanamayan nesnelerin gördüğü vakalar konusunda bilgi aldığını söylemiş ancak UFO'ların varlığı konusunda şüphelerini dile getirmişti. Trump "Ne düşünmek istiyorlarsa düşünebilirler. Bunla ilgili çok kısa bir toplantı yaptık. Ama insanlar UFO gördüklerini söylüyorlar. İnanıyor muyum? Pek değil" demişti.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >