Pfizer-Biontech aşısı ABD'de iki kişide alerjik reaksiyona neden oldu

Arşiv
Arşiv

Geçtiğimiz hafta ABD’de onaylanarak uygulanmaya başlanan Pfizer-Biontech koronavirüs aşısının iki kişide alerjik reaksiyon göstermesinin ardından FDA’dan açıklama geldi. FDA yetkilileri vakaları yakından incelediklerini ve bu konuda İngiltere ile çalıştıklarını söyledi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ABD’de aşılama çalışmalarının başlamasının ardından iki kişide alerjik reaksiyon görülmesinden sonra açıklama yaptı. FDA yaptığı açıklamada, iki kişinin alerjik reaksiyon göstermesinden sonra Pfizer - Biontech Covid-19 aşısı ile ilgili yayınladığı aşı klavuzunu revize etmek için Pfizer ile birlikte çalıştığını söyledi. Alaska’da aşı olan sağlık çalışanlarından ikisinin alerjik reaksiyon gösterdiği belirtilirken çalışanlardan birinin hastaneye kaldırıldığı açıklandı.

"Araştırılması gereken ek raporlar var"

ABD’de ilk olarak sağlık çalışanlarında başlayan Pfizer-Biontech koronavirüs aşısı iki kişide alerjik reaksiyon gösterdi. Alaska’da aşılanan iki sağlık çalışanından birinin anafilaktik adı verilen ‘hemen tedavi edilmesi gereken ciddi, potansiyel olarak hayatı tehdit eden’ alerjik reaksiyon gösterdiği açıklandı.

Konu üzerine açıklama yapan FDA yetkililerinden aşılar bölümünde görev yapab Doran Fink, "Bu kişilerin tümü uygun tıbbi müdahale ile tedavi edildi ve durumları iyi. Bu durum sonrasında hızlı bir şekilde araştırmamız gereken ek raporlar olduğunu tahmin ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Aşılamaya daha önce başlayan İngiltere ile birlikte çalışılıyor

Fink, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri de dahil olmak üzere ABD yetkililerinin iki vakayı da araştırdığını ve aşılama sırasında meydana gelen benzer iki vakayı daha iyi anlamak için kendilerinden daha önce aşılamaya başlayan İngiltere ile birlikte çalıştıklarını söyledi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >