Pfizer-Biontech’ten '21 gün' açıklaması: Koruduğuna dair veri yok

Arşiv
Arşiv

Pfizer-Biontech’ten son günlerde aşı tedariği ve iki doz arasındaki sürenin uzatılıp uzatılamayacağı konusuyla ilgili açıklama geldi. Açıklamada, aşının önerilen süre olan 21 günden daha sonra uygulandığında korumaya devam edip etmeyeceği konusunda herhangi bir kanıt olmadığını belirtti.

2021 yılında aşı tedariğinin yeterli sayıda karşılanamaması ve aşı olması gereken kesimin aşıya ulaşamaması durumu üzerine çeşitli açıklamalar geliyor.

Yarım doz uygulaması ya da iki doz arasındaki sürenin uzatılması konuları gündeme gelirken Pfizer-Biontech tarafından konuyla ilgili açıklama geldi.

"Bütün çalışmalarımız 21 gün içinde gerçekleşmiştir"

İki şirket tarafından yayınlanan ortak açıklamada, “Aşı denemeleri süresince ikinci doz uygulamaları 21 gün içerisinde gerçekleştirilmiştir” ifadeleri kullanılırken “21 günden sonra uygulanacak aşılarla ilgili herhangi bir koruma verimiz bulunmuyor” ifadelerine yer verildi.

“Aşının etkinliğiyle ilgili 21 gün verisinden başka bir etkinlik verisi hakkında bilgimiz yok” ifadeleri kullanıldı.

Danimarka süreyi altı haftaya uzatmıştı

Almanya, geçtiğimiz günlerde tedarik sorunu oluşmaması nedeniyle iki doz arasındaki sürenin tartışıldığını açıklamış, Danimarka hükümeti ise aşıların iki dozu arasındaki sürenin altı haftaya kadar uzatılabileceğini onaylamıştı.

FDA'dan uyarı

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), politikacıların Moderna ve Pfizer/BioNTech'in COVID-19 aşılarının tedariğini artırmak için tek doz, yarım doz ya da belirtilen daha uzun süre ara vererek uygulamanın riskleri konusunda sert bir şekilde uyardı.

FDA Komiseri Dr. Stephen Hahn ve Dr. Peter Marks tarafından yapılan açıklamada, "Yeterli bilimsel kanıtla desteklenmeyen bu tür değişikliklerin yapılması halk sağlığına zarar verebilir. Bu tür çabalar tarihi bir başarı sağlanabilecek aşı çalışmalarını baltalamaya yöneliktir" ifadeleri kullanıldı.