20.356 Takipçi

Politikadan dosya habere, yerel haberden özel çalışmalara kadar haberin sosyal medyasındasınız. Bazen 'ciddi mesele' bazen bir dakikalık videolarla gündeme dair önemli detaylarla buradayız.

Pilot maaşlarına yüzde 20 zam

Arşiv
Arşiv

THY döviz artışlarından olumsuz etkilenen pilotlar için maaşlara yüzde 20 zam yaptı. Hava İş Sendikası ile THY arasında imzalanan protokole göre pilotlara yüzde 20, diğer çalışanlara ise yüzde 10 oranında zam gerçekleştirildi. Pilot maaşı son zamla birlikte 32 bin TL'yi geçti.

Hava İş Sendikası ile Türk Hava Yolları (THY) arasında imzalanan protokole göre pilotlara yüzde 20, diğer çalışanlara ise yüzde 10 oranında zam yapıldı. Kabin memurlarına brüt 750 TL prim verilirken, pilot maaşı zamla birlikte 32 bin TL'yi geçti.

Döviz kurlarındaki aşırı değerlenme THY filosundaki yerli ve yabancı pilotları olumsuz etkiledi. Daha çok pilot aday adayının başvurması adına artık lisans dışında önlisans mezunlarını kabul etmeye başlayan THY, boy limitlerine takıldığı için başvuramayanlara da kapılarını açtı.

İlginizi çekebilirPilot olmak isteyenlere müjde!

Gazete Habertürk'ten Gökhan Artan'ın haberine göre; THY Havacılık Akademisi başvurularındaki boy limitleri aşağıya çekildi. Erkek adaylar için boy 1 metre 65 santim, kadınlarda ise 1 metre 60 santimden kısa olmaması şartı 1 metre 57 santime indirildi.

  • Ayrıca kur artışıyla pilotlarını kaptırmak istemeyen THY, Hava İş Sendikası ile bir anlaşma imzaladı. Protokole göre pilotlara yüzde 20, diğer çalışanlara ise yüzde 10 oranında zam yapıldı.
  • Kabin amirlerine de aylık brüt 750 TL Kabin Amirliği Primi verilmesine ilişkin protokol imzalandı. Dar gövdede uçan bir kaptan pilotun yaklaşık 27 bin TL olan maaşı yapılan zamla beraber 32 bin TL’yi geçti.

Beş yıllık bir kabin memuru, yılda 4 maaş ikramiye alıyor.
Beş yıllık bir kabin memuru, yılda 4 maaş ikramiye alıyor.

Yılda 4 maaş ikramiye alan beş yıllık bir kabin memurunun aylık geliri ise yapılan zamlarla 14-16 bin lira oldu.

İlginizi çekebilirYeni Havalimanı'nın yanına 10 bin konut! Yarısı THY'ye satıldı

İLGİLİ HABERLER