Pitbull saldırısında yaralanan Asiye ikinci ameliyatı olacak

Asiye Ateş
Asiye Ateş

Prof. Dr. Ömer Özkan, pitbull saldırısında ağır yaralanan Asiye Ateş'in sağlık durumu hakkında bilgi verdi. Asiye'nin her geçen gün iyiye gittiğini söyleyen Özkan, 10 gün içinde ikinci operasyonun yapılacağını açıkladı.

Gaziantep'te pitbull saldırısında yaralanan 4 yaşındaki Asiye Ateş ikinci operasyonu bekliyor.

22 Aralık'ta oturdukları sitenin bahçesinde Pitbull cinsi 2 köpeğin saldırısında başından ağır yaralanan Asiye'ye Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde 26 Aralık'ta Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından 4 saatlik operasyonla doku nakli yapıldı.

Sırtından ve bacağından alınan dokuların nakledildiği Asiye, çocuk yoğun bakım servisine alındı. Operasyonun 50'nci saatinde Asiye'nin uyandırılma süreci başladı. Tamamen uyandırılan Asiye, yoğun bakımdaki cihaz desteğinden de ayırılarak normal servise alındı.

"İlk ameliyat başarılıydı"

Prof. Dr. Ömer Özkan, ilk ameliyatın başarılı geçtiğini, uygun koşulların oluşması halinde ikinci operasyonun 1 hafta, 10 gün içinde planlanacağını belirterek, "Nakledilen dokunun daha stabilize olması için bekliyoruz. Asiye'nin sağlık durumu iyi, serviste izleniyor, ailesiyle beraber. Kompresyonla (destek) yürüyor. Yemeğini yiyor. Gayet iyi iletişim kurulabiliyor. Erken dönemdeki sıkıntıları hemen hemen atlattık" dedi.

Gelecek hafta diğer kısımlarla ilgili operasyon planladıklarını söyleyen Prof. Dr. Özkan, "Yüz ve sinirle ilgili sorunumuz var. Onun için muayenesi sonucunda nasıl bir operasyon yapacağımızı planlayacağız. Yüz siniriyle ilgili bir operasyon planlıyoruz" diye konuştu.

"Yaşı küçük olduğu için avantajlı"

Asiye'nin küçük yaşta olması nedeniyle büyük avantaja sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Özkan, günlük yaşamını hastanede sürdürdüğünü belirterek, büyük ameliyat ve travma geçirdiğini ama önemli riskleri atlattığını düşündüklerini söyledi.

Özkan, Asiye'nin hayati riski atlattığını ama başka problem çıkabileceğini, buna benzer birçok hastaları olduğunu da belirtti.

Prof. Dr. Özkan, "Bir yere doku naklederken başka yerine mümkün olduğunca zarar vermemeye çalışıyoruz. Çocuğa en az zarar vererek ne kazandırırız, eski haline ne kadar yaklaştırabiliriz, onun için uğraşıyoruz. Bu işlemleri vücuduna zarar vermeden yapmaya çalışacağız. Duymakla ilgili kulağında ufak bir sıkıntısı olabileceğini sanıyorum. Onunla da ilgili arkadaşlarımız en az etkisi olsun, diye çalışıyorlar" şeklinde konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >