Jurnal.istPolonya'yı yasa boğan 2010 yılındaki uçak kazasından akılda kalanlar

Polonya'yı yasa boğan 2010 yılındaki uçak kazasından akılda kalanlar

Tarihler 10 Nisan 2010 yılını gösterdiğinde Polonya Devlet Başkanı Leh Kaçinski, eşi ve birçok üst düzey Polonyalı politikacının da aralarında bulunduğu toplam 96 kişi, II. Dünya Savaşı sırasında 5 Mart 1940’ta Sovyetler tarafından öldürülen 22 bin Polonyalı savaş esiri anmak için katliamın 70’inci yıl dönümünde düzenlenen törene katılmak isterken düşen uçakta hayatını kaybetmiş, Polonya korkunç uçak kazasının etkisinden uzun zaman çıkamamıştı. İşte üst düzey Polonyalı siyasilerin yaşamını yitirdiği korkunç uçak kazasına dair akılda kalanlar…

ÇAĞRI SAÇARALP REUTERS, GZT, DİĞER, AA 1 DAKİKADA OKUNUR
Polonya'yı yasa boğan 2010 yılındaki uçak kazasından akılda kalanlar
arşiv

Tarihler 10 Nisan 2010 yılını gösterdiğinde Polonya Devlet Başkanı Leh Kaçinski, eşi ve birçok üst düzey Polonyalı politikacının da aralarında bulunduğu toplam 96 kişi, II. Dünya Savaşı sırasında 5 Mart 1940’ta Sovyetler tarafından öldürülen 22 bin Polonyalı savaş esiri anmak için katliamın 70’inci yıl dönümünde düzenlenen törene katılmak isterken düşen uçakta hayatını kaybetmiş, Polonya korkunç uçak kazasının etkisinden uzun zaman çıkamamıştı. İşte üst düzey Polonyalı siyasilerin yaşamını yitirdiği korkunç uçak kazasına dair akılda kalanlar…

BEĞEN

İkinci Dünya Savaşı sırasında Kızıl Ordu tarafından esir alınan 3 ayrı toplama kampında tutulan aralarında doktor, avukat, öğretim üyesi, mühendis, polis ve rahip yedek subayların bulunduğu 22 bin dolayında Polonyalı savaş esiri Rusya’nın Belarus sınırı bölgesinde bulunan Smolensk kentine yakın Katyn Orman’ında Sovyetler tarafından katledilmişti.

SSCB’nin son Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov ile SSCB’nin 1991 yılında dağılmasının ardından Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı görevinde bulunan Boris Yeltsin, Katyn’deki katliamın sorumluluğunu kısmi olarak kabul etmişlerdi.

Polonya Devlet Başkanı Leh Kaçinski, Kaçinski’nin eşi Maria Mackiewicz, Polonya Merkez Bankası Başkanı Slawomir Skrzypek ve Polonya Genelkurmay Başkanı Franciszek Gagor’la birlikte çok sayıda üst düzey Polonyalı politikacının aralarında bulunduğu 96 kişi Katin katliamının 70'inci yıl dönümü için Rusya'ya anma törenlerine katılmak üzere yola çıkmış, meydana gelen uçak kazasında hayatlarını kaybetmişlerdi. İşte aradan geçen yedi yıla rağmen halen birçok soru işaretinin bulunduğu korkunç uçak kazasına dair akılda kalanlar…

0. Polonya, 10 Nisan 2010’da tarihinin en kara günlerinden birini yaşadı. Rusya’nın Smolensk şehrine inişe geçen uçak düşmüş; Cumhurbaşkanı Leh Kaçinski ve ülkenin en önemli politikacılarından oluşan 96 kişilik kafileden kurtulan olmamıştı.
Polonya, 10 Nisan 2010’da tarihinin en kara günlerinden birini yaşadı. Rusya’nın Smolensk şehrine inişe geçen uçak düşmüş; Cumhurbaşkanı Leh Kaçinski ve ülkenin en önemli politikacılarından oluşan 96 kişilik kafileden kurtulan olmamıştı.
0. Uluslararası Havacılık Komisyonu kazadan 1,5 yıl sonra bir rapor yayınladı. Raporda, kazaya, kötü hava koşullarına rağmen inişte ısrar eden pilotun hatasının neden olduğu öne sürülerek patlama yahut yangının kazaya neden olmadığı belirtildi. Rapor Polonya’da tepkiyle karşılandı zira Polonya tarafından iddia edilen kule görevlilerinin hatalı olduğu görüşü raporda dikkate alınmadı.
Uluslararası Havacılık Komisyonu kazadan 1,5 yıl sonra bir rapor yayınladı. Raporda, kazaya, kötü hava koşullarına rağmen inişte ısrar eden pilotun hatasının neden olduğu öne sürülerek patlama yahut yangının kazaya neden olmadığı belirtildi. Rapor Polonya’da tepkiyle karşılandı zira Polonya tarafından iddia edilen kule görevlilerinin hatalı olduğu görüşü raporda dikkate alınmadı.
0. Polonya buna rapora itiraz ederek, söz konusu kule görevlilerinin pilotlara yanlış bilgi verdiğini öne sürerek görevlileri, her şeyden önemlisi yoğun sise rağmen havaalanını uçuşlara kapatmamakla suçladı.
Polonya buna rapora itiraz ederek, söz konusu kule görevlilerinin pilotlara yanlış bilgi verdiğini öne sürerek görevlileri, her şeyden önemlisi yoğun sise rağmen havaalanını uçuşlara kapatmamakla suçladı.
0. Polonya’da Başsavcı Marek Kuçinski, 96 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan uçak kazasıyla ilgili kanıtların yeniden analiz edildiğini ve elde edilen verilerin iki Rus hava kontrolörü ile kontrol kulesindeki bir yetkilinin kasıtlı olarak kazaya sebebiyet verdiğini ortaya koyduğunu iddia ederek söz konusu üç kişiyi "kasten kazaya sebebiyet vermek" suçlamasıyla sorgulamak istediklerini söyledi. Kuçinski, zanlılarla konuşana kadar elde edilen verilerle ilgili ayrıntı veremeyeceklerini ifade etti.
 Polonya’da Başsavcı Marek Kuçinski, 96 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan uçak kazasıyla ilgili kanıtların yeniden analiz edildiğini ve elde edilen verilerin iki Rus hava kontrolörü ile kontrol kulesindeki bir yetkilinin kasıtlı olarak kazaya sebebiyet verdiğini ortaya koyduğunu iddia ederek söz konusu üç kişiyi
0. Rus hükümeti Polonya'nın iddiasını sert bir dille reddetti. Rusya Devlet Başkanı Putin'in sözcüsü Dmitry Peskov, "Bu trajedi, ayrıntılı bir biçimde araştırıldı. Bu tür çıkarımlara kesinlikle katılmıyoruz." dedi. Polonya Dışişleri Bakanı Witold Waçikovski, ise şubat ayında uçak kazası davasını Lahey'deki BM Uluslararası Adalet Divanına götüreceklerini açıkladı.
Rus hükümeti Polonya'nın iddiasını sert bir dille reddetti. Rusya Devlet Başkanı Putin'in sözcüsü Dmitry Peskov,
0. Kazanın ardından Rusya-Polonya ilişkilerinde bir yakınlaşma yaşanmıştı. Zira gözlemciler Rusların Polonyalıların acısını paylaşmasından çok etkilenmişti ve bu talihsizliğin iki ülkeyi yakınlaştıracağını düşünüyordu; ortaya atılan komplo teorileri iki ülkenin arasına büyük mesafe koydu. Öte yandan Rusya'nın uçağın enkazını iade etmemesi, iki ülke arasındaki ilişkilerde gerilimin daha da yükselmesine neden oldu.
Kazanın ardından Rusya-Polonya ilişkilerinde  bir yakınlaşma yaşanmıştı. Zira  gözlemciler Rusların Polonyalıların acısını paylaşmasından çok etkilenmişti ve bu talihsizliğin iki ülkeyi yakınlaştıracağını düşünüyordu; ortaya atılan komplo teorileri iki ülkenin arasına büyük mesafe koydu. Öte yandan Rusya'nın uçağın enkazını iade etmemesi, iki ülke arasındaki ilişkilerde gerilimin daha da yükselmesine neden oldu.
0. Polonya Devlet Başkanlığına ait düşen Tupolev 154 tipi uçağın 20 yaşında olduğu ve Polonyalı yetkililerin uzun süredir devlet liderlerini taşıyan uçakların yenilenmesini tartıştığı, ancak yeterli bütçe olmamasından dolayı uçakların yenilenmediği iddiaları da basında yer almıştı.
Polonya Devlet Başkanlığına ait düşen Tupolev 154 tipi uçağın 20 yaşında olduğu ve Polonyalı yetkililerin uzun süredir devlet liderlerini taşıyan uçakların yenilenmesini tartıştığı, ancak yeterli bütçe olmamasından dolayı uçakların yenilenmediği iddiaları da basında yer almıştı.
0. Bu durum, kazada hayatını kaybeden Polonya Cumhurbaşkanı Leh Kaçinski’nin ikiz kardeşi Yaroslav’ın siyaset sahnesinde hızla yükselmesini sağladı. Eski cumhurbaşkanı Lech Kaczynski'nin ikiz kardeşi, iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisinin (PiS) liderliğini üstlenen Jaroslaw Kaczynski, kazanın sorumlusunun dönemin Başbakanı Tusk olduğunu hatta uçağa saldırıda bulunulduğunu iddia etti. Kamuoyu yoklamalarına göreyse Polonya halkının yüzde 27’si bu iddialara inanıyor. Lehlerin yüzde 32’lik kısmı, uçak kazasından Rusya’yı sorumlu tutuyor.
Bu durum, kazada hayatını kaybeden Polonya Cumhurbaşkanı Leh Kaçinski’nin ikiz kardeşi Yaroslav’ın siyaset sahnesinde hızla yükselmesini sağladı. Eski cumhurbaşkanı Lech Kaczynski'nin ikiz kardeşi, iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisinin (PiS) liderliğini üstlenen Jaroslaw Kaczynski, kazanın sorumlusunun dönemin Başbakanı Tusk olduğunu hatta uçağa saldırıda bulunulduğunu iddia etti. Kamuoyu yoklamalarına göreyse Polonya halkının yüzde 27’si bu iddialara inanıyor. Lehlerin yüzde 32’lik kısmı, uçak kazasından Rusya’yı sorumlu tutuyor.
0. Polonya Savunma Bakanı Antoni Macierewicz de uçak kazasıyla ilgili Rusya’yı suçlamıştı. Uçağın pilotlarının yeni kayıtlarına ulaştıklarını belirten Macierewicz, "Moskova yönetimi uçağın özellikle Smolensk’te düşmesi için çaba sarf etti. Bizde bunun kanıtları var." ifadelerini kullanmıştı.
Polonya Savunma Bakanı Antoni Macierewicz de uçak kazasıyla ilgili Rusya’yı suçlamıştı. Uçağın pilotlarının yeni kayıtlarına ulaştıklarını belirten  Macierewicz,
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
Ç ÇAĞRI SAÇARALP GZT Editörü

GZT Gündem’in sorumlu editörü olarak görev yapıyor. GZT’de Cinayet Ansiklopedisi ve Oltamıza Takılanlar programlarını hazırlayıp sunuyor. Çaya olan düşkünlüğü ve konuşkanlığıyla tanınıyor. Çağrı’ya cagri.sacaralp@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

BEĞEN
Libya Barış Planı ne içeriyor? VİDEO / 02:59

Libya Barış Planı ne içeriyor?

Kamil Çapçı Jurnal.ist Salı 10:43, 21.01.2020
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz