POLİTİKADAN DOSYA HABERE, YEREL HABERDEN ÖZEL ÇALIŞMALARA KADAR HABERİN SOSYAL MEDYASINDASINIZ. BAZEN 'CİDDİ MESELE' BAZEN BİR DAKİKALIK VİDEOLARLA GÜNDEME DAİR ÖNEMLİ DETAYLARLA BURADAYIZ.

20.356 Takipçi
JURNAL.İST HAKKINDA

Pompeo İran'a karşı koalisyonu görüşmek üzere Suudi Arabistan'da

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "İran'a karşı küresel bir koalisyon oluşturma" konusunu görüşmek amacıyla Suudi Arabistan'a geldi.
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "İran'a karşı küresel bir koalisyon oluşturma" konusunu görüşmek amacıyla Suudi Arabistan'a geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Suudi Arabistan'a önemli bir ziyarette bulunuyor. Görüşmenin gündeminde ise "İran'a karşı küresel bir koalisyon oluşturma" yer alıyor.

İçindekiler

Suudi Arabistan'ın Al Arabiya televizyonunun haberine göre, Pompeo'nun Cidde'de Kral Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile görüşmesi bekleniyor.

Daha önceki açıklamasında Suudi Arabistan'ın ardından Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) geçeceğini belirten Pompeo, ziyaretlerinde "İran'a karşı küresel bir koalisyon" oluşturma konusunu görüşeceğini kaydetmişti.

ABD ve İran'dan dünyayı ayağa kaldıran Umman Körfez'i açıklaması
İlginizi çekebilirABD ve İran'dan dünyayı ayağa kaldıran Umman Körfez'i açıklaması

Ne olmuştu?

Pompeo, "Onlarla (Suudiler ve BAE) stratejik olarak nasıl konumlandığımızı ve sadece Körfez ülkelerinde değil Asya ve Avrupa'da da (İran'a karşı) küresel bir koalisyonu nasıl inşa edeceğimizi konuşacağız." ifadelerini kullanmıştı.

Trump: İran ile savaş istemiyorum
İlginizi çekebilirTrump: İran ile savaş istemiyorum
Trump'ın danışmanları ABD'yi İran'la savaşa mı zorluyor?
İlginizi çekebilirTrump'ın danışmanları ABD'yi İran'la savaşa mı zorluyor?

Suudi Arabistan ve BAE'nin ardından Hindistan'a geçecek olan Pompeo, daha sonra Japonya ve Güney Kore'de de temaslarda bulunacak.

ABD Başkanı Donald Trump, dün bir TV kanalına verdiği mülakatta, İran ile savaş istemediğini ve herhangi bir ön koşul gelmediği sürece konuşmaya hazır olduğunu söylemişti.

ABD: İran asla nükleer silah sahibi olamayacak
İlginizi çekebilirABD: İran asla nükleer silah sahibi olamayacak
  • Trump ayrıca, İran'ın ekonomik olarak çok zor durumda kaldığına ve müzakereye açık olduğuna inandığını ifade ederek, "İran anlaşma yapmak istiyor. Benim anlaşmam nükleer silahla alakalı. Bakın, (İran) nükleer silah sahibi olamayacak. Şu an içinde bulundukları pozisyondan memnun olduklarını sanmıyorum. Ekonomileri gerçekten kötü." değerlendirmesinde bulunmuştu.

ABD, İran'a tehditler yağdırmasına rağmen neden vurmadı?
İlginizi çekebilirABD, İran'a tehditler yağdırmasına rağmen neden vurmadı?
Irak'taki ABD üssünde güvenlik tedbirleri artırılıyor
İlginizi çekebilirIrak'taki ABD üssünde güvenlik tedbirleri artırılıyor