Portekiz'de bir bebek yüzü olmadan doğdu: Doktorlar hamilelik sırasında sorunu anlayamadı

Hamilelik sürecinde doğru doktor ve doğru tedavilerle ilerlemek gerekiyor.
Hamilelik sürecinde doğru doktor ve doğru tedavilerle ilerlemek gerekiyor.

Portekiz'de bir bebek yüzü olmadan dünyaya geldi. Bebeğin ailesi, 'hamilelik boyunca bir sorun olmadığını ve doktorların her şeyin yolda olduğunu' söylediğini belirtti. İlk kez yaşanan olayla ilgili hükümet harekete geçti ve doktorla ilgili soruşturma başlattı.

Ekim ayının başında Portekiz'de dünyaya gelen bebeklerden biri yüzü olmadan doğdu. İlk kez yaşana bu olay Portekiz halkını ve hükümeti ayağa kaldırdı.

Hamilelik boyunca bir sıkıntı yaşamadığını ve doktorların gerekli bilgiyi vermediğini söyleyen aile ise şikayetçi oldu.

Hamilelik boyunca anlaşılmamış!

Portekiz'de çok ilginç bir olay yaşandı. Bir bebek yüzü, burnu, kafatasının bir bölümü ve gözleri olmadan dünyaya geldi. Ancak bebeğin bu şekilde dünyaya gelişinin hamilelik süresince anlaşılamamış olması, Portekizlileri ayağa kaldırdı.

Yüzü olmayan bebeğin ailesi, hamilelik süresi boyunca doktorların durumu fark etmediklerini belirtti. Konuyla ilgili açıklama yapan bebeğin annesi, hamilelik sürecinde 3 kez ultrasona girdiğini söyledi.

Bu ultrasonların her üçünün de Artur Carvalho isimli bir doktor denetiminde olduğunu ve doğumun da bu doktor tarafından yaptırıldığını söyleyen annenin iddialarına göre Carvalho, hamilelik boyunca bebeğin anne ve babasına olumsuz bir durumun olmadığını söylemiş.

Ancak özellikle 6. aydan sonra Carvalho, bebekle ilgili dile getirilen kaygıları önemsemeye başlamış.

Bebeğin herhangi bir görüntüsünün çekilmesine izin verilmiyor
Bebeğin herhangi bir görüntüsünün çekilmesine izin verilmiyor

Bebek hayata tutundu

Doktorlar Rodrigo isimli bebeğin sadece birkaç saat yaşayacağını söylemelerine rağmen hala hayatta.

Rodrigo her şeye rağmen hayata tutunmayı başardı ve tedavi görmeye devam ediyor.

Portekiz Tıp Derneği Disiplin Kurulu, ülkede yaşanan ve gündem olan bu olayla ilgili olarak anında bir soruşturma başlattı ve ihmalkarlıkla suçlanan doktoru 6 ay açığa aldı.