Poşet çaylar laboratuvarda: 'Böcek parçaları, kaş ve kirpik tespit edildi'

Poşet bitki çayları
Poşet bitki çayları

● Özellikle son yıllarda sağlıklı ve doğal olduğu algısıyla birçok kişi tarafından sıklıkla tüketilen bitki ve poşet çaylar laboratuvar ortamında incelendi.

Üzerinde bitkisel ibaresiyle satılan ambalajlı ürünlerin tamamen bitkisel olup olmadığı ve katkı maddeleri içerip içermediği için yapılan araştırmanın sonuçlarıysa tüyler ürpertici cinsten.

● Piyasada satılan poşet çaylar ve tek tür olarak paketlenmiş bitkisel drogların içinde böcek parçaları, kaş, kirpik gibi yabancı maddeler tespit edildi.

Son yıllarda poşet ve bitki çayların kullanım oranı özellikle Türkiye'de giderek artış gösteriyor. Buna sebep olarak, daha pratik ve daha hızlı tüketiliyor olmasını gösterebiliriz. Fakat her ne kadar sağlık açısından yararlı olduğu algısı tüm toplumda hakim olsa bile, Altınbaş Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nin yaptığı araştırma bu algının tamamen yanlış olduğunu ortaya koydu. Özellikle bitki çaylarının üzerinde yazan 'tamamen bitkisel' ve 'doğal' etiketlerinin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

İçerisinden böcek, kaş, kirpik parçaları çıktı

Laboratuvar ortamında yürütülen çalışmada, piyasada satılan poşet çaylar ve tek tür olarak paketlenmiş bitkisel drogların içinde böcek parçaları, kaş, kirpik gibi yabancı maddeler tespit edildi.

Laboratuvarda yapılan araştırma sonrası bitki çayları ve poşet çaylarının içerisinden sağlığa zararlı maddeler çıktı
Laboratuvarda yapılan araştırma sonrası bitki çayları ve poşet çaylarının içerisinden sağlığa zararlı maddeler çıktı

Poşet çaylar tehlike saçıyor

Altınbaş Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Ebru Özdemir Nath, bu konuda laboratuvar ortamında yürüttükleri bilimsel çalışmanın çarpıcı sonuçları açıkladı.

Piyasada satılan poşet çaylar ve tek tür olarak paketlenmiş bitkisel drogların içinde böcek parçaları, kaş, kirpik gibi yabancı maddeler tespit ettiklerini belirten Dr. Nath, "Mikroskobik incelemelerde neler bulunduğunu ve doğru türün olup olmadığını tespit ediyoruz. Ne yazık ki hem poşet hem de mono drog dediğimiz tek olarak bitkilerin paketlendiği ambalajların içerisinde böcek parçaları, kaş, kirpik ve saç teli gibi çok farklı yabancı maddelere rastladık. Aynı zamanda üzerinde yazan bitkiyi bulamadığımız çok örnek oldu. Örneğin üzerinde adaçayı diyor ama içerisine başka birçok bitki karışmış durumda olabiliyor” dedi.

Piyasada bulunan poşet çayların birçoğu tehlike saçıyor
Piyasada bulunan poşet çayların birçoğu tehlike saçıyor

Yararından çok zararı var

Bu tarz yabancı maddelerin insan sağlığı için yan etkilerinin olduğunu söyleyen Dr. Nath,

"Bizim için en zararlı olan şey bitkisel çay veya bitkisel ürün olarak piyasaya sürülmüş şeylerin içerisinde kimyasal maddeler de çıkabiliyor. Bunu da kimyasal analizlerle ortaya çıkarabiliyoruz. Bu çok daha ciddi bir tehdit oluşturuyor. Aslında bu konuda bitkisel ürünler de çok önemli. Çünkü tek bir bitkinin içinde bile yüzlerce etken madde olabiliyor. Dolayısıyla bitkisel ürün, gıda takviyesi diye satılan birçok ürünün içerisindeki maddeler kişilerin kronik hastalıkları için kullandıkları ilaçlarla etkileşebiliyor. Bir de içerisine bu tarz kimyasal maddeler eklenmişse o zaman çok daha ciddi risk faktörü oluşturuyor. Karaciğer ve böbrekler üzerinde çok ciddi toksik etki oluşturabilir" ifadelerini kullandı.

Dr. Nath sözlerini şöyle noktaladı:

"Türkiye’de bitkileri çok farklı yerlerde bulabiliyoruz. Halk buna alışık. Ama benim önerim bu ürünleri eczanelerden almaları. Eczacıların da bu konuda halka biraz daha fazla destek olmasını istiyoruz. Eczanelerde bitkiselürünleri bulundurmaları gerektiğini düşünüyorum."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >