Prof. Dr. Ceyhan'dan önemli uyarı: Aşı bulunmadan rahatlama yok

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan aşı konusunda açıklamalarda bulundu. Korunmanın tek faktörünün aşı olduğuna dikkati çeken Ceyhan, aşı bulunmadığı takdirde diken üstünde olunacağını belirtti.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs salgını kontrol altına alınsa dahi etkili bir aşı bulunmaz ve uygulanmaz ise diken üstünde olunacağını belirterek, aşının önemine dikkati çekti.

Tek faktör aşı

Ceyhan, "Bu virüs dünyadan kaybolana kadar belli kurallara dikkat edeceğiz. 1,5 metreden daha fazla yaklaşamayacağız birbirimize, kontrolsüz kalabalıklara giremeyeceğiz. Buna girmemizi sağlayacak tek faktör var, o da aşı"

"Aşı yapılmayan her yıl 14 binin üzerinde çocuk kaybedebiliriz"

13 hastalığa karşı çocukların, Türkiye'de devlet tarafından bir aşı şemasıyla aşılandığını söyleyen Ceyhan," Bu kullandığımız aşıları kullanmayı bırakırsak, bunların içerisinden en az 5 tanesi bundan daha kötü salgın yapabilir.

 Her yıl 14 binin üzerinde çocuk sadece aşı yapılmadığı için kaybedilebilir
Her yıl 14 binin üzerinde çocuk sadece aşı yapılmadığı için kaybedilebilir

Verem, kızamık, suçiçeği gibi salgın yapma potansiyeli olan mikroplar da var. Bunları görmememizin ya da az görmemizin tek nedeni aşı. Şu anda aşılamayı ülke olarak bırakırsak, 5-6 sene aşılamanın etkisi devam eder; ama ondan sonra her yıl 14 binin üzerinde çocuğu sadece aşı yapmadığımız için kaybedebiliriz. Dünyadaki rakam 2,5 milyon olur. Aşı dünyada insanın hayatını etkileyen en önemli buluştur" diye konuştu.

"Virüsten daha kötü olabilir"

Sadece virüs değil bakterilerin de salgına neden olabileceğinin altını çizen Prof. Dr. Ceyhan, "BCG aşısı var, verem; dünyada BCG aşısı ile kontrol altına alınabildi. Türkiye, 1957-1958'de çok büyük bir mücadele verdi.

Sürekli aşı yaparak, bularak sonunda bu noktaya gelebildik. Suçiçeği, hepatitler, aşıya başlıyorsunuz hemen 2-3 sene sonra vakaların dörtte birine, beşte birine düştüğünü, bir süre sonra kaybolduğunu görüyoruz. Difteri bizim toplumumuzda çok ölümlere neden oluyormuş. Biz aşı sayesinde son 20 yılda sadece 2013'te bir vaka gördük. Hemen onun da etrafını, ailesini aşılayarak kontrol altına aldık. Bunların birçoğunun sonucu koronavirüsten daha kötü olabilir" dedi.

"Grip aşısının virüse bir etkisi yok"

Koronavirüsün grip sezonunda başladığını ve ikisinin belirtilerini ayırt etmenin bazen mümkün olmadığını söyleyen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Grip ve koronavirüs arka arkaya geçirilirse sonucu daha ağır oluyor. Grip aşısı koronavirüse karşı bir etki sağlamıyor; ama gribi önlüyor" açıklamalarında bulundu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >