Prof. Dr. Ercüment Ovalı'nın geliştirdiği aşı hayvanlar üzerinde denenecek

Prof. Dr. Ercüment Ovalı ve ekibi (Twitter)
Prof. Dr. Ercüment Ovalı ve ekibi (Twitter)

Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) inaktif virüs aşısının, klinik öncesi laboratuvar ortamında test aşamasının tamamlandığını ve yarın hayvan üzerinde deneylere başlanacağını duyurdu.

Prof. Dr. Ovalı, Acıbadem Labcell Hücre Laboratuvarı'nda mart ayının ortasında ekibiyle başlattığı çalışmalarda geldikleri aşamaya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

  • Kovid-19'a karşı aşı geliştirmek için dünyada çok sayıda merkezde çalışmaların sürdüğünü hatırlatan Ovalı, kendilerinin de TÜBİTAK'ın destek verdiği Kovid-19 inaktif virüs aşısı çalışmalarında üretimi tamamlayarak hayvan deneylerinin yapılacağı noktaya geldiklerini duyurdu.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, şu bilgileri verdi:

"Kovid-19 inaktif virüs aşısının, preklinik invitro test aşaması tamamlanmış olup, 24 Nisan'da hayvan üzerinde deneylere başlanacaktır. Hayvan deneylerinden sonra faz-1 çalışmaları başlıyor. Gönüllülerde 3 hafta süren yan etki ve antikor oluşturma açılarından değerlendirme yapılıyor. Sonrasında daha geniş bir popülasyonda aşı çalışmaları devam ediyor, yeterli güvenlik ve etkinlik elde edildikten sonra yine çalışma daha da genişletilebiliyor. İdeal koşullarda tüm bunlar, ortalama 3 ayda sonuçlanabilir. Tüm bu aşamalar, Sağlık Bakanlığının onay süreciyle gerçekleşiyor. Peki, başarılı olunamazsa? Pek çok bilimsel araştırmanın başına geldiği gibi hayvan deneylerinde ya da sonrasında istenmeyen bir etki ile karşılaşabiliriz. Bu durumda laboratuvara girer, yine çalışırız."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >