Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Narsizmin bu kadar yükseldiği bir çağ yok

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan.
Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan.

Bağlı Ol, Bağımlı Olma projesi kapsamında Teknoloji Bağımlılığı konulu konferansa katılan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan sosyal medyaya ilişkin açıklama yaptı. Tarhan sosyal medyada gençlerin narsist paylaşımlarının arttığını belirterek, "İnsanlık tarihinde bu kadar narsizmin yükseldiği bir çağ yok. Çıkarına odaklı, dünyanın kendi etrafında dönmesini istiyor. Popüler kültür böyle bir nesil ortaya çıkardı'' dedi.

Amasya'nın Merzifon ilçesinde, Gençlik ve Spor Kulübü tarafından yürütülen ve Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğünce finanse edilen "Bağlı Ol, Bağımlı Olma" projesi kapsamında "Teknoloji Bağımlılığı" konulu konferans düzenlendi.

'Narsizmin yükseldiği çağ'

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Akif Gülle Kültür Merkezi'ndeki konferansta yaptığı konuşmada, teknoloji bağımlılığının çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimini olumsuz etkilediğini söyledi.

Sosyal medyada gençlerin narsist paylaşımlarının arttığını ifade eden Tarhan, şunları belirtti:

  • "Bir günde kendini üç defadan fazla sosyal medyada paylaşmayı patolojik olarak kabul ediyoruz. Bunu sergileme ihtiyacı, kabul edilebilir sınırların dışına çıkmış. Ego çağında yaşıyoruz. İnsanlık tarihinde bu kadar narsizmin yükseldiği bir çağ yok. Herkes kendini özel, önemli ve üstün görüyor. Çıkarına odaklı, dünyanın kendi etrafında dönmesini istiyor. Popüler kültür böyle bir nesil ortaya çıkardı. Bu nesli karşımıza alarak düzeltemeyiz. Başarılarını takdir ederek yanlışlarını düzeltmek için de onunla birlikte ilerlemek gerekiyor."

Tarhan, internet bağımlısı olan gençlerde aile bağlarının zayıf olduğuna işaret ederek, aile bağları iyi olan çocukların bir süre internette vakit geçirdikten sonra bundan sıkılıp devam ettirmediğini söyledi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >