Profesör uyardı: Deprem riski üç kat arttı

Deprem risk üç kat arttı
Deprem risk üç kat arttı

Doğu Karadeniz kuşağında deprem riskine dikkat çeken Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, "Doğu Karadeniz kuşağında Trabzon’un deprem tehlikesinin iki kat, Rize’nin üç kat arttı." dedi. Arsa talebini karşılamak için denizlerden yararlanıldığını belirten Bektaş, "Deniz dolgularını dünya standartlarına göre yapmamız lazım." dedi. Dolgu üzerinde bulunan yapıların deprem riskini değerlendiren Bektaş Doğu Karadeniz Bölgesi’nde afetle ilgili hep sel ve heyelanların hatırlandığını belirterek ayrıca bölgenin deprem riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. İşte deprem riski artan şehirler...

Deprem riski artıyor. Olabilecek olan bir deprem Doğu Karadeniz kuşağında sahil kesiminde kayaç türüne bağlı olarak büyütme özelliği olduğunu bu da bölgenin bir diğer risk faktörü olduğuna dikkat çeken Bektaş, 2019 yılında çıkan deprem yönetmenliğine göre, Doğu Karadeniz kuşağında Trabzon’un deprem tehlikesinin iki, Rize’nin ise üç kat arttığını söyledi.

"Dünya standartlarına göre yapmalıyız"

Genelde Doğu Karadeniz Bölgesinde deprem olmaz; diye bir algı olduğunu bu algıyı değiştirmemiz gerektiğini hatırlatan Bektaş şunları ifade etti:

  • “Arsa talebi sadece dere yataklarında olmuyor. Arsa talebini karşılamak için denizleri doldurmaya çalışıyoruz. Karadeniz sahiline baktığınız zaman dolgu üzerinde hastaneler, futbol sahaları var diğer stratejik yapılar var. Haliyle ister istemez denizden yer kazanma bugün sadece Türkiye’de uygulanan olay değil bütün dünyada yapılan bir şey. Burada önemli faktör şu; dolguyu dünya standartlarına göre yapmamız lazım ki üzerinde bulunan yapının güvenliği açısından, sahil eskiden burası bir deprem bölgesi değildi diye bir anlayış vardı. Bu anlayış bugün hala devam ediyor. Dolguyu yapıyorsunuz ama; dolgu aynı zamanda bir deprem kuşağı üzerinde. Dolayısıyla yapılan dolguların ve onun üzerindeki binalarında depreme karşı dayanıklı olması gerekir.

"Deprem riski üç kat arttı"

Bektaş açıklamasında "Bir diğer önemli sorun, 2019 yılında çıkan depremyönetmenliği Doğu Karadeniz kuşağında Trabzon’un deprem tehlikesinin iki kat, Rize’nin üç kat arttığını ortaya koydu. Halbuki daha önce Doğu Karadeniz Bölgesinde deprem olmaz diye bir algı vardı bu algıyı değiştirmemiz lazım. Gelecek kuşakları teminat altına almamız için muhakkak suretle gerek dolguları gerek sahildeki yapıları deprem kuşağına uygun şekilde dizayn etmemiz lazım veya yapmamız gerekir.” diye konuştu.

Deprem riskinden hiç bahsedilmiyordu

Doğu Karadeniz Bölgesinin afetle ilgili sel ve heyelanlarla hatırlandığını kaydeden Bektaş, “Doğu Karadeniz Bölgesinde daha önceleri afetleri sıraladığımız zaman birinci sırada heyelanlarikinci sırada seller geliyordudoğrudur. Ancak depremden hiç bahsedilmiyordu. Oysa artık bugün en önemli konulardan biri ortaya çıkıyor çünkü deprem aynı zamanda Doğu Karadeniz sahilinde büyütme özelliğine sahiptir. Yani olabilecek olan bir deprem Doğu Karadeniz kuşağında sahil kesiminde kayaç türüne bağlı olarak büyütme özelliği var. Bu da bölgenin bir diğer risk faktörüdür. Doğal afetlerle birlikte yaşamak için bilinçli olmamız lazım. Çıkardığımız yasaları önce devletin kendi uygulaması lazım daha sonra vatandaşların da bu şekilde bilinçli bir şekilde davranması gerekir” dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >