Putin, ABD'ye cevap verecek: Orduya talimat verdi

Rusya ABD'ye füze yanıtı verecek.
Rusya ABD'ye füze yanıtı verecek.

ABD'nin füze denemesi Çin ve Rusya başta olmak üzere tepki toplamaya devam ederken, Rusya'dan sert bir adım geldi. Rusya Devlet Başkanı Putin, ABD'nin füze testine yanıt verilmesi için Rusya ordusuna talimat verdi.

ABD ordusu, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çıkmasının ardından ilk kez 500 kilometreden uzun menzilli füze denemesine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin sert yanıt verdi.

Putin, ABD'nin füze testine yanıt verilmesi için Rusya ordusuna yanıt verdi.

Ne olmuştu?

ABD ordusu, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çıkmasının ardından ilk kez 500 kilometreden uzun menzilli füze denemesi gerçekleştirmişti.

ABD Savunma Bakanlığı, geleneksel olarak yapılandırılmış, 500 kilometreden uzun karaya fırlatılan bir seyir füzesi testinin 18 Ağustos’ta Kaliforniya’da bulunan San Nicolas Adası’nda gerçekleştirildiğini vurgulamıştı.

  • Rusya Devlet Başkanı Putin, ABD'nin füze denemesi yapmasının dünyanın farklı bölgelerine kullanımı yasak füzeleri sevk etme isteğini gösterdiğini de belirtti.

ABD anlaşmadan çekilmişti

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ağustos ayının başında yaptığı açıklamada, ABD’nin Orta Menzilli Nükleer Anlaşması’ndan (INF) resmi olarak çekildiğini açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo
  • INF Anlaşması, dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov tarafından imzalanmıştı. Anlaşma, menzili 500 ile 5 bin 500 kilometre arasında olan ve karadan havaya atılabilen orta menzilli tüm nükleer ve konvansiyonel balistik füzelerin yasaklanmasını öngörüyordu.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >