Putin duyurdu: Koronavirüs aşısını kızım denedi

Rusya Devlet Başkanı Putin (Arşiv)
Rusya Devlet Başkanı Putin (Arşiv)

Rusya Devlet Başkanı yaptığı açıklamada, Rusya'nın koronavirüs aşısını tescilleyen ilk ülke olduğunu bütün dünyaya duyurdu. Kızlarından birinin de aşı yaptırdığını kaydeden Putin, aşının yüksek bir bağışıklık geliştirdiğini sözlerine ekledi.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in açıklamasına göre, Sağlık Bakanlığı, Gamaley Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen koronavirüs aşısını tescil etti. Rusya böylece koronavirüs aşısını tescil eden ilk ülke oldu.

Hükümet yetkilileriyle bir toplantıda Putin, "Bildiğim kadarıyla, bu sabah dünyada bir ilk olarak yeni tip koronavirüse karşı geliştirilen aşı tescillendi" dedi.

Aşı bütün denemelerden geçti

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko’dan kendisini aşı ile ilgili bilgilendirmesini isteyen Putin, "Yine de aşının oldukça etkili olduğunu, kararlı bir bağışıklık oluşturduğunu biliyorum. Tekrarlıyorum: Aşı gerekli tüm denemelerden geçti" dedi.

Koronavirüse karşı geliştirilen ilk aşı üzerinde çalışanlara teşekkür eden Putin, bunun dünya için çok önemli bir adım olduğunu vurguladı.

'Kızım da aşı oldu'

Aşının alıcı antikor ve hücresel bağışıklık oluşturduğunu belirten Putin,"Bunu çok iyi biliyorum, zira kızlarımdan biri aşıyı yaptırdı. Bir anlamda kızım da aşı deneyinde yer aldı diyebiliriz" dedi.

  • Putin, aşılamadan sonra kızının ateşinin 38 dereceye çıktığını, ertesi gün ateşinin 37 derecenin biraz üstünde olduğunu ifade etti.

Putin, "İkinci iğneden, aşılamadan sonra ateşi yine biraz yükseldi, daha sonra her şey ortadan kayboldu. Kendisini iyi hissediyor ve titreleri (antikor) yüksek düzeyde" dedi.

'Aşı gönüllü bir şekilde yaptırılmalı'

"En kısa zamanda aşının seri üretimine başlayacağımızı umuyorum. Bu önemli" diyen Putin, isteyen herkese aşı yapılabilmesi için bunun gerekli olduğunu kaydetti.

  • Putin, aşı yaptırmanın kesinlikle gönüllülük çerçevesinde olması gerektiğini de vurguladı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >