Putin imzaladı: Bin kilometredeki hedefleri yok edecek

​Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin
​Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus donanmasının deniz politikasına yönelik temel unsurların belirlendiği yeni doktrini imzaladı. Bununla birlikte Putin,bin kilometre içindeki hedeflerini hızla yok edebilen Tsirkon füzelerinin teslim edilmeye hazır olduğunu söyleyerek, düşmanlarını üstü kapalı tehdit etti. Putin, Tsirkon hipersonik seyir füzelerini dünyada benzersiz olarak tanımlayarak, "Füzelerin Rus silahlı kuvvetlerine teslimatı önümüzdeki aylarda başlayacak" dedi.

Rusya'nın St. Petersburg kentinde Rus Donanması Günü münasebetiyle deniz geçit töreni düzenlendi.

40'tan fazla gemi ile denizaltı, 42 savaş uçağı ve 3 bin 500'den fazla askerin yer aldığı törene, Putin'in yanı sıra Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rus Donanması Başkomutanı Nikolay Evmenov ve çok sayıda askeri yetkili katıldı.

Putin, burada yaptığı konuşmada, Rusya'nın ulusal çıkarlarının sınırları ile bölgelerini belirlediklerini kaydederek "Bunların arasında öncelikle Arktik sularımız, Karadeniz, Ohotsk Denizi ve Bering Denizi'nin suları, Baltık ve Kuril boğazları bulunuyor. Bunları sıkı şekilde ve tüm araçlarla koruyacağız" dedi.

Rusya'nın St. Petersburg kentinde Rus Donanması Günü nedeniyle deniz geçit töreni düzenlendi.
Rusya'nın St. Petersburg kentinde Rus Donanması Günü nedeniyle deniz geçit töreni düzenlendi.

'Hipersonik füze sistemleri birkaç ay içinde verilecek'

"Tsirkon" hipersonik füze sistemlerinin, birkaç ay içinde Rusya Silahlı Kuvvetleri'nin kullanımına verileceğine dikkati çeken Putin, gemilerin inşasına devam edeceklerini dile getirdi.

Tsirkon füzeleri, şu anda Rusya tarafından üretilmekte olan bir scramjet destekli, manevra kabiliyetine sahip gemisavar hipersonik seyir füzesilerine deniliyor. Putin 2019 yılında yaptığı açıklamada, füzenin Mach 9'a kadar hızlanabildiğini ve bin kilometre içindeki deniz ve kara hedeflerini yok etme kapasitesine sahip olduğunu öne sürdü.

Rusya'nın yeni deniz doktrini

Putin'in burada imzaladığı doktrinde, Svalbard, Franz Josef Toprakları, Novaya Zemlya (Yeni Toprak) takımadalar ve Vrangel Adası'nda denizcilik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve etkinleştirilmesi öngörülüyor.

Rusya'nın St. Petersburg kentinde Rus Donanması Günü nedeniyle deniz geçit töreni düzenlendi.
Rusya'nın St. Petersburg kentinde Rus Donanması Günü nedeniyle deniz geçit töreni düzenlendi.

Rusya dışında, uzak bölgelerde görevde olan Rus gemilerinin çalışmasını sağlayan üs noktalarının yeterli sayıda bulunmadığı kaydedilen doktrinde, ABD'nin okyanuslarda hakimiyet kurma siyaseti ve NATO'nun Rus sınırlarına doğru altyapıyı güçlendirmesinin Rusya için tehdit oluşturduğu belirtiliyor.

Asya Pasifik ülkelerinde Rus donanmasının lojistik merkezlerinin kurulmasının öngörüldüğü doktrinde, ülkenin güvenliğinin sağlanması ve okyanuslarda çıkarlarının korunması amacıyla Rus donmasının savaş kabiliyetinin artırılacağı ifade ediliyor.

Doktrinde, aniden ortaya çıkan ve öngörülmeyen salgın hastalıkların ülkenin denizcilik faaliyetleri için risk oluşturduğuna işaret ediliyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >