Putin kruvazörün intikamı için düğmeye bastı: Kiev gece boyunca bombalandı

Bombalanan Kiev'den sabaha karşı dumanlar yükseldi
Bombalanan Kiev'den sabaha karşı dumanlar yükseldi

Ukrayna'nın Rusya donanmasına ait Moskova kruvazörünü Neptün füzeleriyle vurmasının ardından, misilleme için düğmeye bastı. Kiev Belediye Başkanı, "Sabah saatlerinde Kiev bombalandı. Şehrin eteklerindeki Darnitskiy semtinde patlamalar oldu. Kurtarma ve sağlık ekipleri şu anda olay yerinde" dedi.

Rusya'nın Yılan Adası'nı kuşatan amiral gemilerinden biri olan 510 mürettebatlı Moskova kruvazörü, önceki sabah Ukrayna tarafından Neptün füzeleriyle vuruldu. Bu haber tüm dünyada yankı uyandırdı.

Rusya Savunma Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada, konuya ilişkin "Moskova kruvazöründe bulunan mühimmat, çıkan yangın sonucu infilak etti. Gemi ciddi şekilde hasar gördü. Tüm mürettebat tahliye edildi. Yangının nedeni araştırılıyor" ifadeleri yer aldı. Bu sözlerle saldırı iddialarını yalanlamış oldular.

Rusya Savunma Bakanlığı dün yeni bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Rus topraklarına yönelik sabotajlara misilleme olarak Kiev'deki füze saldırılarının sayısı ve ölçeği artırılacak" denildi.

Kiev'i bombalamaya başladılar

Rusların tehdit gibi açıklamasından sonra Ukrayna'nın başkenti Kiev güne bombardımanla başladı. Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko, şehrin Darnitskiy semtinin Rus güçlerce bombalandığını duyurdu.

Kliçko, Telegram kanalından yaptığı açıklamada, "Sabah saatlerinde Kiev bombalandı. Şehrin eteklerindeki Darnitskiy semtinde patlamalar oldu. Kurtarma ve sağlık ekipleri şu anda olay yerinde. Mağdurlarla ilgili bilgiler netleştiriliyor." bilgisini verdi. Kievlilerden hava saldırısı uyarılarını dikkate almalarını isteyen Kliçko, kenti terk eden sakinlere henüz dönmemeyi ve daha güvenli bölgelerde kalmayı tavsiye etti.

Fabrikayı tamamen yok ettiler

Dnipro Bölge Valisi Valentyn Reznichenko da kente 2 füze saldırısı düzenlendiğini bildirdi. Reznichenko, "Boş olan bir kümes hayvanı fabrikasını tamamen yok ettiler. Fabrikada hiç kimse bulunmuyordu" dedi. Vali Reznichenko ayrıca, stratejik öneme sahip bir noktanın daha Rusya tarafından hedef alındığını sözlerine ekledi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >