Putin ve Kim ilk kez bir araya geldi: Toplantılar gün boyu devam edecek


Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong Un ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Rusya'da buluştu.
Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong Un ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Rusya'da buluştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un Rusya'nın Vladivostok şehrinde buluştu. Dünyanın merakla beklediği zirveye dair merak edilenleri derledik.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un Rusya'nın Vladivostok şehrinde buluştu. Sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı Vladivostok şehrindeki Putin ve Kim arasında yapılan zirve "ilk" olma özelliği taşıyor.

Görüşmelerin açılışında konuşan Putin, Rusya ile Kuzey Kore arasındaki ikili ilişkilerin bu ziyaret sayesinde gelişeceğine emin olduğunu ve görüşmelerin Kore yarımadasındaki anlaşmazlığa son vermek adına sorunları belirlemeyi sağlayacağını açıkladı.

Putin ayrıca Pyongyang’ın Washington ile ilişkilerini normale döndürme çalışmalarını desteklediğini de belirtti.

Rusya'ya dün zırhlı treniyle ayak basan Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ise zirvenin Kore yarımadasındaki sorunların çözülmesini sağlamanın yanı sıra iki ülkenin koordineli çalışmasına imkan kılacağını ifade etti.

Toplantının gündeminde neler var?

Gün boyu devam etmesi planlanan toplantıda Pyongyang'ın nükleer faaliyetleri ve ülkeye yönelik uygulanan yaptırımlar gündeme alınacak. Uzmanlara göre Rusya'nın bölgede önemli bir aktör olduğunu göstermeyi hedeflediği zirveden, yaptırımların kaldırılmasına ilişkin somut bir sonucun çıkacağı düşünülmüyor.

Kim, Trump'la iki kez bir araya gelmişti

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, 2018'de Singapur'daki tarihi bir zirvede Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump ile görüşerek ekonomik yaptırımların son bulması için önemli bir adım atmıştı.

Vietman'da şubat ayında tekrarlanan görüşmelerden sonuç alınamadığı için iki ülke arasındaki müzakereler askıya alınmış durumda.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >