Putin'in 6 kişilik bir ölüm listesi hazırladığı iddia edildi

Vladimir Putin
Vladimir Putin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in İngiltere'de yaşayan altı hedefi içeren yeni bir 'ölüm listesi' oluşturduğu öne sürüldü. Putin'in siyasi rakiplerine gücünü ispat etmek için bu yönteme başvurduğu iddia edildi.


İngiliz basını Rus lider Putin ile ilgili oldukça dikkat çekici bir iddia ortaya attı. Daily Mail'de yer alan habere göre, Putin İngiltere'de yaşayan altı hedefi içeren yeni bir 'ölüm listesi' oluşturdu.

Kimliğinin gizli kalması şartı ile İngiliz basınına konuşan bir Rus casus, Putin'in siyasi rakiplerine gücünü ispat etmek için bu yönteme başvurduğunun altını çizdi.

Listedeki isimler kim?

Casus söz konusu listede Bill Browder eski MI6 çalışanı Christopher Steele'in de yer aldığını öne sürdü.

Casus, Rusya’nın "Orman" olarak bilinen denizaşırı istihbarat servisi SVR’nin Mihail Khodorkovsky’yi ortadan kaldırmakla görevlendirildiğini de sözlerine ekledi.

İngiliz basını açıklamaların sahibi olan ismin Rusya Federal Güvenlik Servisi'nde (FSB) görev yaptığını yazdı.

İngiltere, Rusya'yı ciddi tehdit olarak nitelendirmişti

Bu açıklamanın İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın geçtiğimiz hafta yapılan savunma incelemesinde Rusya'yı, "İngiltere'ye en ciddi tehdit" olarak nitelendirmesinin hemen ardından yapılması ile "dikkat çekici" olarak nitelendirildi.

Putin'in Sibirya tatilinden bir fotoğraf
Putin'in Sibirya tatilinden bir fotoğraf

Sibirya'da sert adam imajı çizdi

Rus lider dün son dönemde pek çok kez yaptığı gibi "sert adam" imajı vermek için Sibirya tatilinde fotoğraflar yayınlamıştı.

Hafta sonunu Sibirya’da geçiren Putin’e Savunma Bakanı Sergei Shoigu da eşlik etmişti.