Raflarda çifte soygun!

Arşiv
Arşiv

Finansal piyasalarda doların geçici bir dalgalanma trendine girmesi spekülatörleri atağa geçirmişti. Tarım Bakanlığının bizzat sahada sürdürdüğü denetimlere rağmen fırsatçılar hem gramaj hem de fiyat kurnazlıklarına devam ediyor. Doların geçtiğimiz hafta yüzde 2.04 değer kaybetmesi de fırsatçıları durduramadı. Geçtiğimiz 3 ay içinde 4.95 lira olan 830 gramlık salça, önce 7.45'e ardından da Eylül başında 8.40 liraya çıkmıştı. 8 Eylül itibariyle yapılan etiket değişikliği ile 9.75 liraya çıkarılan bu ürün vatandaş üzerinden yapılan soygunu gözler önüne seriyor.

Piyasalarda geçici dalgalanmalar fırsatçılaı atağa geçirmişti. 1 Eylül itibariyle raflarda iyice belirginleşen fiyat artışları vatandaşın belini bükerken, Tarım Bakanlığı sahada sürdürdüğü denetimlerine ara vermeden devam ediyor.

'FIRSAT MESAİSİ' DEVAM EDİYOR

Döviz kurunu bahane ederek raflardaki fiyatlarla oynayan fırsatçılar yine boş durmuyor. Ticaret Bakanlığının bizzat sahada denetlediği fırsatçılar, geçtiğimiz hafta sonu da ‘fırsat mesailerine’ devam ettiler.

Doların geçtiğimiz hafta yüzde 2.04 değer kaybetmesi fırsatçıları durduramadı.
Doların geçtiğimiz hafta yüzde 2.04 değer kaybetmesi fırsatçıları durduramadı.

DOLARIN DEĞER KAYBETMESİ DE DURDURAMADI

Geçtiğimiz hafta yüzde 2.04 değer kaybeden dolara rağmen, yaşanan düşüş raflara yansıtılmadı. Gramaj oyunuyla zam en fazla başvurulan yöntem oldu.

Star gazetesinin haberine göre, market fiyatlarını baz alarak haftalık bazda takip ettiği bazı ürünlerde zamların otomatiğe bağlandığı ortaya çıktı.

3 AYDA 4.95'TEN 9.75'E ÇIKTI

  • Son 3 ay içinde 4.95 lira olan 830 gramlık salça önce 7.45 ardından da Eylül başında 8.40 liraya çıkmıştı. Bu ürünün fiyatı 8 Eylül’de yapılan etiket değişikliği ile 9.75 liraya çıkarıldı. Haftalık zam yüzde 16, son 3 aylık zam ise yüzde 96 oldu.

7 Ocak’ta 1 liraya satılan 120 gramlık bisküvi 29 Ağustos’ta 91 grama çekildi, fiyatı ise 1.25 liraya çıktı. Aynı ürünün 100 gramı ise 8 Eylül’de 1.45 liraya satılmaya başlandı.
7 Ocak’ta 1 liraya satılan 120 gramlık bisküvi 29 Ağustos’ta 91 grama çekildi, fiyatı ise 1.25 liraya çıktı. Aynı ürünün 100 gramı ise 8 Eylül’de 1.45 liraya satılmaya başlandı.

TEREYAĞININ KİLOGRAMI YÜZDE 22 ARTTI

Geçen hafta yeni gramajıyla raflardaki yerini alan çekirdekler 40 gramdan 37 grama düşürüldü. Fiyatı ise değişmedi. Ancak otomatikman çekirdeğin gramı 2.5 kuruştan 2.7 kuruşa çıktı. Bu da bir haftada yüzde 8 zam anlamına geliyor. 500 gramlık geleneksel tereyağı 17 Şubat 20.95 lira iken 29 Ağustos’ta 24.45 liraya çıkmıştı. Aynı ürün bu kez 29.99 liraya raflardaki yerini aldı. Tereyağının 1 kilogramlık fiyatı ise raflarda 59.90 liraya satılıyor. Buna göre son bir haftada tereyağının fiyatı yüzde 22 artarken, 17 Şubat’tan bu yana ki artış ise yüzde 45’i buldu.

GRAM GRAM ZAM

7 Ocak’ta 1 liraya satılan 120 gramlık bisküvi 29 Ağustos’ta 91 grama çekildi, fiyatı ise 1.25 liraya çıktı. Aynı ürünün 100 gramı ise 8 Eylül’de 1.45 liraya satılmaya başlandı. Buna göre yılbaşında gramı 0.83 kuruş olan bu ürünün gramı 29 Ağustos’ta 1.37 kuruşa, 8 Eylül’de ise gramı 1.45 kuruşa çıktı. Haftalık zam yüzde 5.8 olurken böylece yılbaşından bu yana yapılan zam yüzde 74’e ulaştı.

40 gramlık çekirdeğin gramajında 3 gramlık indirim yapılarak 37 grama çekildi. Ancak gramajdaki bu küçücük bir değişiklik bile vatandaşa yüzde 8 zam olarak yansıdı.

40 gramlık çekirdeğin gramajında 3 gramlık indirim yapılarak 37 grama çekildi.
40 gramlık çekirdeğin gramajında 3 gramlık indirim yapılarak 37 grama çekildi.

FIRSATÇI İŞLETMELERİ ALO 175'E BİLDİRİN

Gündeme gelen ‘fırsatçılar’a ceza öngören düzenleme geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiş ardından oda denetim elemanları sahaya inmişti. Ancak denetimlerin tam işleyebilmesi için vatandaşa da görev düşüyor. Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı Nihat Altay, “Kriz fırsatçılığı yapan firma ve işletmeleri tüketici derneklerine, Ticaret İl Müdürlüklerine, Alo 175’e yer ve ürün olarak bildirmek yeterlidir” diye konuştu.

ETİKETLERDE YERLİ LOGO ÖNERİSİ

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, tüketicilerin raflardaki yerli ve yabancı ürünleri ayırabilmeleri için etiketlerde ayırt edici renk ya da logoların yer alması önerisinde bulundu. Etiketlerin daha da farkındalık yaratacak şekilde tüketicinin dikkatine sunulması gerektiğini vurgulayan Yılmaz “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı herkesin, bilinçli tüketicinin yerli ürünlere sahip çıkması gerekir. Bu anlamda tüketiciyi bir araştırmaya, okumaya zorlamadan doğrudan baktığında yerli ürünü hemen fark ettirecek etiket düzenlemesinin faydalı olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu. Yılmaz, “Bazen dış ülkelerle de çok farklı düzeyde ilişkilerimiz oluyor. Zaman zaman boykot çağrılarında bulunuluyor. Bilinçli bir tüketici olarak, bu tür durumlarda tüketici de tavrını gösterecek. O mallara karşı çok araştırmadan, soruşturmadan baktığında, yerli ve dışarıdan ithal mallar konusunda etiketlerde ayırt edici renklerin, logoların bulunmasında son derece yarar var” dedi.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >