Ramazan'da kapatma mı, tam kapanma mı olacak?

Arşiv
Arşiv

Koronavirüs vakalarında ciddi bir yükseliş yaşanırken, Türkiye'de Ramazan ayı boyunca nasıl bir tedbir alınacağı ise merak konusu oldu. Tam kapanma iddiaları sonrası uzmanlar, 'tam kapanma' ve 'kapatma'nın arasındaki ciddi farklara dikkat çekerken, kulislerde hükümetin kapatmaya daha yakın olduğu konuşuluyor. Lokantaların, kafelerin kapatılması, belki kuaför ve spor salonlarına yasak gelmesi, 65 yaş ve 20 yaş için yeni kurallar ve saat uygulamasının yapılması gibi tedbirler yeniden konuşuluyor. Gözler 13 Nisan Salı günü yapılacağı söylenen Kabine Toplantısı'na çevrildi.

Koronavirüs vakalarının 60 bine dayanmasının ardından yeni önlemlerin gelip gelmeyeceği gündemin bir numaralı konusu oldu. Kulislerde Ramazan ayı boyunca kapatma seçeneği tartışılıyor. Hükümetin de bu seçeneğe sıcak baktığı söyleniyor.

Bilim insanları ve siyasiler ikiye bölündü

Bu hafta netleştirilmesi beklenen Ramazan önlemlerinin çerçevesi, başkent Ankara'da en çok konuşulan konuların başında geliyor. İşin içinde olan bilim insanları ve siyasiler, ikiye bölünmüş durumda. Hızla artan korona vakaları nedeniyle Ramazan'da 'kapanma' yapılmasını savunanlarla, hafta sonu ve akşam sokağa çıkma yasaklarını yeterli bulanlar var.

Tam kapanma ve kapatma çok farklı

Hürriyet'in haberine göre, hükümette kapalı kapılar ardında yapılan değerlendirmelerde, turizm sezonu açılmadan önce vakaların kontrol altına alınması gerektiği belirtiliyor. Bunun için, Ramazan'da 'kapatma' yapılarak, mayıs ayının ikinci yarısına daha 'az vaka ve kontrollü pandemiyle' girmenin doğru olacağını, böylece turizm tanıtım kampanyalarının daha iyi yönetileceğini söyleyenler olduğunu biliyoruz. "Mart başında erken açıldık. Kademeli normalleşmeye nisan ayında başlamalıydık" diyen hocaların sözlerinin dinlenmemesinin faturasının ödendiğini ifade edenler de var. Bu arada, "tam kapanma" ile "kapatma" arasında ciddi fark olduğu anlatılıyor. Uzmanlar, Türkiye'nin pandemi sürecinde tam kapanma uygulamadığını, bunun üretim ve dağıtım zincirinin de durması anlamına geldiğini belirtiyorlar. Türkiye'nin en riskli dönemlerde uyguladığı kararlara sadece 'kapatma' deniliyor. Bu da, bundan altı ay önce yayınlanan genelgelere yeniden dönülmesi anlamına geliyor.

Hükümet kapatmaya daha yakın

Yani lokantaların, kafelerin kapatılması, belki kuaför ve spor salonlarına yasak gelmesi, 65 yaş ve 20 yaş için yeni kurallar ve saat uygulamasının yapılması, düğün, taziye, asker uğurlama gibi konularda sınırlama getirilmesi. Bunun biraz gevşetilmiş halini marttan önce yaşıyorduk zaten. Şimdi kulislerde hükümetin, Ramazan boyunca 'kapatmaya' daha yakın olduğu söyleniyor. Diğer tarafta farklı görüşler de var. Lokanta ve kafe işletmecileri. Onlar ise tam kapatma şöyle dursun, lokanta ve kafelerin gündüzleri açık kalması ve bugünkü sistemin devam etmesini istiyor. Bir ay önce, ekip kurup, masraf yapıp işletmelerini yeniden açan esnaf, ramazan boyunca gündüzleri lokantaların açık kalmasını istiyor. Üstelik sadece oruç tutmayanlar gideceği için 'mesafe' sorunu da aşılacak.

Bir süre daha pres uygulanacak

Şimdi gözler, açıklanacak yeni kararlarda. Bu kez, turizm sezonuna hazırlanmak için bir-bir buçuk ay pres uygulanacak gibi.

  • Kabine toplantısı ne zaman?
  • Koronavirüs Bilim Kurulu'nun pazartesi günü toplanacağı için, Kabine Toplantısı'nın 13 Nisan tarihinde gerçekleşmesi bekleniyor. Daha önce yapılan açıklamada, Kabine Toplantısının iki haftada bir gerçekleşecek şekilde programlanacağı duyurulmuştu. Ancak kritik toplantının tarihine yönelik henüz resmi bir açıklama yapılmadı.
  • Toplantıda risk haritası ve illerdeki artan vaka sayısına yönelik yeni tedbirlerin Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerince paylaşılması bekleniyor.
  • Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Kayıpmaz, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, "Bilim Kurulu toplantısında Ramazan ayı içerisinde vaka sayılarını düşürmeye, insan hareketliliğini azaltmaya yönelik tedbirler gündeme gelecek. Burada tartışıldıktan sonra Sayın Bakanımız tarafından Cumhurbaşkanlığı kabinemize sunulacak" ifadelerini kullanmıştı.