Rap şarkıcısı Kanye West ABD Başkanlığı'na aday oldu

​Rap şarkıcısı Kanye West
​Rap şarkıcısı Kanye West

Rap şarkıcısı, müzik prodüktörü ve moda tasarımcısı Kanye West, ABD Başkanlığı'na adaylığını açıkladı. Donald Trump'ı desteklemesiyle bilinen West'e eşi Kim Kardashian ve teknoloji dahisi Elon Musk'tan destek geldi.

ABD Başkanı Donald Trump’ı destekleyen açıklamalarda bulunan ve Trump’ı Beyaz Saray’da ziyaret eden ABD’li rap şarkıcısı, prodüktör ve moda tasarımcısı Kanye West, yeni bir unvan daha edinmek için kolları sıvadı ve kasım ayında yapılacak ABD Başkanlık seçimlerine aday olduğunu duyurdu.

Şarkıcılığının yanı sıra reality show yıldızı Kim Kardashian'ın eşi olarak sık sık magazin gündeminde yer alan 43 yaşındaki West, kişisel Twitter hesabından bir mesaj paylaşarak, “Vizyonumuzu birleştirerek ve geleceğimizi inşa ederek Amerika’nın vaatlerini gerçeğe dönüştürmeliyiz” açıklamasını yaptı. West açıklamasının sonuna ABD bayrağı emojisi de ekledi ve seçim sloganını da “VISION2020” yani “VİZYON2020” olarak belirlediğini vurguladı.

NTV'de yer alan habere göre; 3 Kasım’daki seçimlere gerçekten katılıp katılmayacağı ya da resmi başvurusunu yapıp yapmadığına dair net bir açıklama yapılmazken, teknik olarak West’in adaylığa şu anda başvurmasının önü açık. Zira bağımsız aday olarak birçok eyalette başvuru yapma süresi henüz dolmadı.

"Benim tam desteğim senindir"

West’in sosyal medyada paylaştığı mesaj büyük yankı uyandırırken, Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ın da dahil olduğu birçok isim bu hamleyi desteklediğini duyurdu. Musk, Twitter üzerinden “Benim tam desteğim senindir” mesajını paylaştı.

Kardashian'dan destek

Kim Kardashian da eşinin, adaylığını duyurduğu sosyal medya mesajına ABD bayrağı emojisi koyarak paylaştı ve West'e desteğini gösterdi.

Forbes listesinde

Kanye West, Nisan 2020'de açıklanan Forbes'un milyarderler listesine girmesiyle gündeme gelmişti.

West'in, giyim markası Yeezy sayesinde 1.3 milyar dolar serveti olduğu belirtilmiş, ancak bu liste ünlü şarkıcıyı tatmin etmemişti. Çünkü Kanye West'e göre kendisinin serveti 3.3 milyar dolardı.

Bloomberg, West'in muhasebecisinin Forbes'a, servetin 3 milyar dolardan fazla olduğunu gösteren belgeler sunduğunu yazmıştı.

Forbes'a göre Kanye West'in mal varlığı şu şekilde:

Bank of America'nın 3 milyar dolar değer biçtiği Yeezy markasının 1,26 milyar dolarlık hissesi.

  1. 17 milyon dolar nakit
  2. 35 milyon dolar borsa yatırımı
  3. 21 milyon dolarlık gayrimenkul
  4. 3 milyon 845 bin 162 dolarlık araç
  5. 294 bin 50 dolarlık çiftlik hayvanı

Trump'a inişli çıkışlı destek

2018’de Beyaz Saray’a giden West sık sık ABD Başkanı Trump’ı övüyordu. Donald Trump'ın en büyük destekçlerinden olan Kanye West, daha sonra kandırıldığını ve artık siyasetten uzak kalma kararı aldığını açıklamıştı.

West, Trump'a desteği dolayısıyla eleştiri oklarını üzerine çekmiş, sonrasında artık desteğini geri çektiğini açıklamıştı.

West, "Gözlerim açıldı, inanmadığım mesajların yayılması için kullanıldım. Kendimi siyasetten uzak tutacağım ve tamamen yaratıcı olmaya odaklanacağım" demişti.

Ancak West, 2019'da Trump'a tekrar destek verdiğini açıklamış, sosyal medyada “Trump her zaman” notunu yazmıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >