Rehber: Google Chrome için en iyi 5 güvenlik eklentisi!

Google Chrome
Google Chrome

Dünyanın en fazla kullanılan web tarayıcısı Google Chrome için güvenlik problemlerini ortadan kaldıran 5 uzantıyı sizler için bir araya getirdik. Detaylar haberimizde:

Basit, hızlı ve işlevsel olmasıyla yıllar içinde dünyanın en fazla tercih edilen web tarayıcısı olmayı başaran Google Chrome şu anda kullanıcı tarafındaki beklentilerin çok büyük bir bölümünü karşılıyor. Üstelik ek olarak uzantılar sayesinde Chrome'un kapsam alanı daha da genişliyor. Geçtiğimiz dönemlerde bu web tarayıcı için geliştirilen 5 farklı uzantıyı bir araya getirerek ele almıştık. Bu kez de 'güvenlik' başlığı altında yer alan 5 uzantıyı değerlendiriyoruz.

Listeleme:

  • 1- Avast Online Security
    2- HTTPS Everywhere
    3- Blur
    4- Secure Mail for Gmail
    5- Panic Button

Google Chrome'un 'güvenlik' kategorisindeki en başarılı uzantılarından biri Avast Online Security. Herhangi bir web sayfasının güvenli olup olmadığını kolayca çözebilen uzantı, sahte siteler için de bir uyarı gönderiyor. Öte yandan tarayıcıgeçmişini izleyen ve bu veriler doğrultusunda çeşitli reklamları gün yüzüne çıkaran sistemler de devredışıbırakılarak kullanıcılara saf ve temiz bir internetdeneyimi sunuluyor.

Avast Online Security (Google Play)

Diğer bir eklenti ise HTTPS Everywhere. Şifrelenmiş web sitesi bağlantıları sayesinde kullanıcıları güvende tutan bu eklenti, HTTPS sistemini desteklemeyen ve tehlike arz eden çeşitli uzantılara karşı kullanıcıları bilgilendiriyor. Bunun yanı sıra HTTP'ye yönlendiren web siteleri için otomatik olarak HTTPS isteniyor.

HTTPS Everywhere (Google Play)

Blur, oturum açma süreçlerinde web sayfalarındaki şifrelerigizleyerek önemli bir görevi yerine getiriyor. Esasında bu işlemi gerçekleştiren çok fazla uzantı var. Ancak Blur hem güvenlik hem de sunduğu özelliklerle diğer birçok uzantıdan sıyrılmayı başarıyor. Tüm bunlara ek olarak izlemekoruma özelliğini de belirtmek gerekiyor. Böylece kullanıcı verileri takip edilemiyor.

Blur (Google Play)

İnternet kullanıcıları için en önemli detaylardan biri de e-postalar. Secure Mail for Gmail uzantısı, e-posta konusunda güvenliği tepe noktaya çıkarıyor. Zira bu uzantıyla birlikte şifreli e-posta gönderimi sağlanabiliyor. Yani gönderilen e-postalar gönderen ve alıcı tarafında bir anlamda şifrelenmiş olarak sunuluyor. Doğal olarak bu şifrenin çözülebilmesi için gönderen ve alıcıda Secure Mail for Gmail uzantısı kurulu olması gerekiyor.

Secure Mail for Gmail (Google Play)

Listenin sonuncu uzantısı ise esasında isminden de rahatlıkla anlaşılabildiği üzere tam olarak panik düğmesi olarak görev yapıyor. Bu uzantı aktif edildiğinde web sayfası ya da o anki içerikler otomatik olarak gizlenebiliyor. Tekrar aynı düğmeye basıldığında ise yeniden ilgili eski içerikler kullanıcı karşısına çıkarılıyor.

Panic Button (Google Play)