Rekabet Kurulu'ndan Martı'ya soruşturma

Martı- Arşiv
Martı- Arşiv

Scooterlerle ulaşım hizmeti veren Martı firması hakkında piyasadaki hakim durumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

Rekabet Kurulu, Martı İleri Teknoloji AŞ'ye yönelik soruşturma açılmasını kararlaştırdı.

Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Martı İleri Teknoloji AŞ'nin ilgili ürün pazarında hakim durumda bulunduğu ve rakipleri üzerinde dışlayıcı eylemleriyle hakim durumunu kötüye kullanarak Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 4. ve 6. maddelerini ihlal ettiği iddiasına yönelik yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli bularak, kanunun ilgili maddelerini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik Martı İleri Teknoloji AŞ hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

  • Martı nedir?
  • Martı, Oğuz Alper Öktem ve Sena Öktem tarafından kurulan; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Yalova, Antalya, Eskişehir, Ordu ve Gaziantep'te hizmet veren scooter paylaşım sistemi. Faaliyetlerine 2019 yılında başlayan ve ilk başta sadece İstanbul'da hizmet veren sistem, Şubat 2020'de Ankara'da da kullanıma sunulmuştur.
  • Kullanımı
  • Kullanıcılar bulundukları konuma yakın park edilmiş scooter'ları görmek için telefonlarına Martı uygulamasını indirmelidirler. Ödeme bilgileri girildikten sonra kullanıcı scooter'ın yanına giderek telefonu ile QR kodunu okutur. Yolculuğun başında ve kullanılan her dakika için ücretlendirme uygulanır. Kullanıcılar saatte en fazla 18 km/s hız yapabilirler.
  • Bu scooterların gün içerisinde araçlarla batarya değişimi sağlanır. Kullanıcılar her saat martıya ulaşabilir.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >