Rekabete yeni darbe: Facebook şimdi de Clubhouse'u kopyalıyor

Arşiv
Arşiv

Daha önce Snapchat ve TikTok gibi platformların özelliklerini kopyalayan Facebook şimdi de Clubhouse'un sesli mesaj özelliğini platforma getirmeyi planlıyor. Facebook CEO'su Mark Zuckerberg geçtiğimiz sene "Facebook başkalarının liderlik ettiği özellikleri kendi için adapte etti" ifadeleriyle şirketinin 'kopyalama' alışkanlığını kendi de kabul etmişti. Eleştirmenler küçük şirketlerin fikirlerini 'ödünç alan' büyük şirketlerin rekabete zarar verdiğini ifade ediyor.

Facebook, popüler sesli sohbet uygulaması Clubhouse'un özelliklerini platforma taşımaya hazırlanıyor.


BBC'de yer alan habere göre, Facebook sesli özellikler içeren bir dizi güncelleme sunmaya hazırlanıyor.

Clubhouse'tan kopyalandı

Facebook'un sunacağı güncellemeler arasında, sesli sohbet uygulaması Clubhouse'un benzeri bir uygulama yer alıyor. Facebook'un aynı zamanda kullanıcıların kendi sayfalarında sesi mesaj yayınlayacağı bir güncelleme getirmesi bekleniyor.

Facebook kullanıcıların yeni güncellemeler sayesinde para da kazanabileceği biliniyor ancak bu özellik için bir takipçi sayısı şartı aranıp aranmadığı bilinmiyor.

Son yıllarda podcast yayıncılığına büyük yatırım yapan Spotify ile bağlantılı olacak bir podcast ürünü de sunulması bekleniyor.

Facebook'tan yeni güncellemelerle ilgili yapılan açıklamada "Ses açık bir şekilde bugünün meşgul hayatlarına uygun" ifadeleri yer aldı.

Güncellemenin ne zaman uygulanacağı belirtilmedi.

Kopyalamak, rekabeti engelliyor

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg ve Facebook ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından 'rekabeti engelleyici' davranışlarla suçlanıyor.

Geçtiğimiz sene bu durumu kendi de kabul eden Zuckerberg, "Facebook başkalarının liderlik ettiği özellikleri kendi için adapte etti" ifadelerini kullanmıştı.

Instagram'ın reels özelliği TikTok'u andırırken, yine aynı platformun 2016'da kullanıma sunulan stories özelliği de Snapchat'ten alınmıştı.

  • Durumu eleştirenler, daha küçük şirketlerin fikirlerini kopyalayan büyük şirketlerin rekabete zarar verdiğini ifade ediyor.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >