Risk haritasında dikkati çeken Uşak'ın sırrı ne?

Uşak
Uşak

Yerinde karar dönemi ile ilgili konuşan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, illere göre risk haritasında dikkati çeken Uşak ve Adıyaman gibi illerin durumunu değerlendirdi. Doğu Anadolu bölgesinin düşük risk grubunda yer almasını insan hareketliliği ve iklim koşullarına bağlayan Ertuğrul, Uşak'ın aşılama hızının en yüksek illerden olduğuna dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısının ardından yaptığı açıklama ile dün akşam resmen Türkiye genelinde vaka sayılarına gören bölge bölge kontrollü normalleşme başladı. Pandemide vaka sayısı olarak düşük ve orta riskli olarak kabul edilen illerde kısıtlama esnetildi.

Prof. Dr. Bülent Ertuğrul CNN Türk canlı yayınında paylaşılan risk haritasında Uşak ve Adıyaman'ın çevresindeki illere göre tam tersi vaka sayısında olmasını değerlendirdi.


İşte Prof. Dr. Bülent Ertuğrul’un canlı yayında yaptığı o açıklamalar:

Adıyaman örneğini nasıl açıklayabiliriz? Buradaki giriş çıkışlar da aslında yasaklanmalı mı?

En belirsiz konu o aslında. Ne yapacağımız konusunda bilmiyoruz. Ama benim önerimi soruyorsanız o kırmızı bölgelerde aslında ciddi karantina önlemlerinin de alınması gerekiyor. İller arasındaki geçişin mutlaka sınırlandırılması hatta eğer il içerisindeyse olguların yoğun olarak görüldüğü ilçe belde köy gibi yerlerde de ciddi karantina önlemlerinin alınması gerekiyor. Giriş çıkışların kısıtlanması sınırlanması gerekiyor. Şu anda bizim en eksik noktamız bilmediğimiz o. Büyük ihtimalle içişleri bakanlığı buna yönelik bir talimat yayınlayacaktır. Trabzon’dan kalkan bir kişi nasılsa düşük risk var diyerek başka bir bölgeye gitmemeli gidecekse de ya HES kodu uygulamasıyla ya da başka bir kontrol mekanizması ile bunun yapılması gerekiyor. Çünkü bu pandemide başarılı olan Yeni Zelenda ve Çin bunu böyle başardılar. Yani Yeni Zelenda’da bir ilde tek bir olgunun görülmesi bile oranın tamamı ile karantina alınmasına yetti. Bizim de buna benzer bir yöntemi uygulamamız gerekiyor.

Bu haritalar haftalık değerlendirilecek. Önlemler de ona göre alınacak bundan sonra.

Gece sosyalleşmeyi engellemek için yapıldı akşamki yasağın devamının bununla ilgili olduğunu düşünüyorum.


"Uşak aşılama hızı en yüksek il"

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Necmi İlhan da Uşak’taki durumu şu sözlerle açıkladı:

  • Bütün işimiz sayılar bizim. Uşak’ta aşılama hızımız yüksek bu birincisi. Bir diğeri de 65 yaş ve üstü daha fazla ve daha fazla evde kalıyorlar. Ayrıca vatandaşların da kurallara daha dikkatli uyduğunu belirterek burada onları tebrik etmek gerekiyor. Afyon’dan Kütahya’dan Denizli’den vatandaşlarımız hafta sonu Uşak rahat diye oraya akın etmemeli ya da Uşak’taki vatandaşlarımız ben maskemi çıkartayım gibi bir hareket gerçekleştirmemeli.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >