Risk haritasının tek mavi ili Şırnak'ın sırrı ne?

Risk haritasında Türkiye'nin tek mavi ili Şırnak oldu
Risk haritasında Türkiye'nin tek mavi ili Şırnak oldu

Türkiye'nin koronavirüs risk haritasında Şırnak ili tek mavi yani düşük riskli il olarak yer aldı. Uzmanlar, Şırnak'ın koronavirüs risk haritasında 'mavi' kategoride kalmasının 6 önemli başlıktan kaynaklandığını açıkladı. İşte Şırnak'ın sırrı...

Koronavirüs risk haritasında Türkiye'nin 58 şehri kırmızı, 12 il turuncu, 10 il sarı olurken, tek mavi renk ise Şırnak oldu. Sağlık Bakanlığı'nca 1 Mart'tan bu yana açıklanan koronavirüs risk haritasında en düşük riskli il olarak mavi renk kategorisinde yerini koruyan Şırnak'ta başarının, kent sakinlerinin tedbirlerini uyguladıklarından kaynaklandığı belirlenmişti. İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. İsmail Başıbüyük, koronavirüsle mücadelede 80 kişilik ekiple her gün sahada olduklarını dile getirerek, ekiplerin yaptığı başarılı çalışmalarla vaka sayısında azalmayı sağladıklarını ifade etmişti.


Başarının 6 sırrı

Uzmanlar, Şırnak'ın koronavirüs risk haritasında 'mavi' kategoride kalmasının 6 önemli başlıktan kaynaklandığını duyurdu. Şırnak'ta koronavirüsle mücadelede başarının sağlanmasında alınan tedbirler şu başlıklar altında sıralalandı:

Türkiye'nin Irak'a açılan önemli sınır kapısı olan Habur Gümrük Kapısı'nda İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kurulan 15 çadırdan oluşan hastanede ülkeye giriş yapanlara poliklinik hizmeti verildi.

Yine askeri birlikler içerisinde oluşturulan karantina alanlarında, 14 gün yerine 28 gün karantina uygulandı.

Kentteki 13 yurt pandemi ile mücadelede aktif olarak kullanıldı.

Türkiye'de ilk defa maske kuralanı yaygın olarak hayata geçiren Şırnak'ta, filyasyon ekiplerine ek olarak mobil tarama ekipleri de arazide yaygın bir şekilde çalıştı.

En önemli etkenlerden biri de İl Sağlık Müdürlüğü'nün yaptığı bilgilendirmelere vatandaşların riayet etmesi oldu. Bunlarla beraber vali, belediye başkanları, emniyet müdürü, komutanlar, haftanın belirli günlerinde vatandaşları maske, mesafe ve temizlik konusunda uyardı.

Şırnak'ın nüfusu kaç?

  • Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Şırnak ilinin, valiliğin sitesinde yer alan bilgiye göre nüfusu 430 bin 759 kişidir. Yüz ölçümü de 7172,00'dir.
  • Şırnak ili, Güneydoğu Anadolu Bölge’sinde bulunmaktadır. Şırnak ilinin batı kısmı, Güneydoğu Anadolu Bölge’sinde, Dicle tarafında bulunur. Diğer kısmı ise, Doğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır.
  • Şırnak İlinin toplamda 6 ilçesi bulunmaktadır. Cizre, Güçlükonak, İdil, Silopi, Uludere ve Beytüşşebap.