Rol icabı diyerek tanımadığı bir adamla evlendirdiler

Arşiv
Arşiv

Hong Konglu 21 yaşındaki bir kadın Çin'de gittiği bir kurs sırasında kendisinin rol icabı olduğu söylenen bir nikah töreniyle tanımadığı biriyle evlendirildiğini iddia etti. Kadının Hong Kong’ta oturma izni alınması amacıyla kandırılmış olabileceği düşünülüyor.

Hong Konglu 21 yaşındaki bir kadın Çin'deki bir nikah dairesinde oyun sandığı nikah töreninde nikah defterine imzasını attı.

Edinilen bilgiye göre genç kadın, gördüğü mesleki eğitimin parçası olarak 'nikah planlama' işini iyice kavraması için bir nikah töreni senaryosunda gelin rolünü oynamasının istendiğini anlattı. Genç kadın Hong Kong'a döndüğünde rol icabı olduğu söylenen bir nikah töreniyle tanımadığı biriyle evlendirildiğini fark ederek avukata başvurdu.

Suç işlendiği konusunda yeterli kanıt bulunmadığını söyleyen polis bir şey yapamayacağını söyleyince kadın Hong Kong Sendikalar Konfederasyonuna başvurdu. Federasyonun Haklar ve Sosyal Yardımlar bölümü başkanı Tong Kamgyiu "Bu evlilik tuzağının yeni bir biçimi. Çağdaş Hong Kong'da hala böyle şeylerle karşılaşıyor olmak utanç verici" diyor.

Adının verilmesini istemeyen Hong Konglu genç kadın Mayıs ayında Facebook'da makyöz eğitimi konulu bir ilan gördü. Fakat başvurusunu yaptıktan sonra görüştüğü kurs yetkilileri onu makyözlük değil de nikah planlama eğitimi yapmaya ikna etti. Kadına Hong Kong'da bir haftalık bedava bir eğitim gördükten sonra, kursu tamamlamak ve sertifikasını alabilmek için Çin'e geçerek Fujian eyaletinde senaryo olarak düzenlenen bir nikaha katılması gerektiği bildirildi.

Hong Kong polisi her yıl ortalama 1000 kadar kişinin sınırı geçebilmek için çeşitli sahte evlilik senaryolarına başvurduğunu söylüyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >