Röportaj için gittiği sanat galerisi hayatını değiştirdi

Röportaj için gittiği sanat galerisi hayatını değiştirdi
Röportaj için gittiği sanat galerisi hayatını değiştirdi

Bursa'da, gazetecilik yaptığı dönemde röportaj için gittiği galeride gördüğü naht sanatıyla yapılan eserlerden etkilenen 68 yaşındaki Avni İnci, 40 yıldır bu sanatla ilgileniyor.

Habere giderken haber oldu sözünü çok duymuşsunuzdur. Bu haber de tam olarak böyle.

Yıllar önce gazetecilik yaptığı dönemde röportaj için gittiği galeride gördüğü naht sanatından etkilenen Avni İnci, 28 yaşında tanıştığı bu sanatı, 40 yıldır sürdürüyor.

"Ağacı yontmak suretiyle kabartma şekiller yapma sanatı" olarak tanımlanan naht sanatında, sayısız eser üreten İnci, bu eserlerinden bazılarını sipariş üzerine Pakistan, Suudi Arabistan ve Amerika'ya gönderdi.

40 yıldır naht sanatını icra ediyor
40 yıldır naht sanatını icra ediyor

İstanbul'da bir sanatçının "Ağaç Oya" adını verdiği bir galeri açtığını, burada işlediği eserleri sergilediğini anlatan İnci, şunları belirtiyor:

"O sanatçıyla iki arkadaş beraber röportaj yapmıştık. Röportajda bize uzun uzun bilgi vermişti. Bu sanatın çok zevkli olduğunu, stres attığını, kendisine 'ağaç kurdu' dendiğini, kıl testereyle keserken çıkan seslerin kendisine çok haz verdiğini ifade etmişti. Ben de bu sanatı yapmaya orada karar verdim. Atıf Özbilen adındaki o sanatçının tarifi üzerine ben kendi kendime bu işe başladım. O, evler, çiçekler, ağaçlar, otomobiller gibi şeyler yapmıştı, ben bunu hat sanatında uygulamayı kafama koymuştum. Bir kıl testere alarak kendi kendime çalışmaya başladım. Kendimin hem ustası hem de çırağı oldum, çok güçlükler çektim. İşin tekniğini tırnaklarımla kazıyarak kendi kendime öğrendim."

"İlk sergimi Irgandı Sanat Köprüsü'nde açtım"

40 yıldır naht sanatını icra ediyor
40 yıldır naht sanatını icra ediyor

Yaptığı eserleri arkadaşlarına, dostlarına hediye ettiğini belirten İnci, "2013 yılında bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine Irgandı Sanat Köprüsü'nde ilk sergimi açtım. Daha sonra Ankara'da, İstanbul'da, çeşitli illerde 20'yi aşkın bireysel ve karma sergilerde yer aldım. Eserlerim ilgi çekiyor. Ekonomik olarak fazla destek almasak da ben bu işi hobi olarak yapıyorum. Geçimimi bu işten sağlamıyorum, o yüzden şikayetçi değilim" diye konuşuyor.

İnci, çoğunlukla ahşap görüntüsü veren kavak, kontrplak, meşe benzeri levhalar kullandığına değinerek, bir eseri süresinin büyüklüğüne ve işçiliğine göre bazen birkaç günde bazen de bir ayda tamamladığını belirtiyor.

Naht gibi sanatların yaşaması gerektiğini vurgulayan İnci, 80'li yıllardan bu yana güzel gelişmeler olduğunu, özellikle belediyelerin bu alanlarda çeşitli kurslar açtığını dile getiriyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >