Ruhani uyardı: Yeni bir dalga gelebilir

Arşiv
Arşiv

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ülkedeki yeni tip koronavirüs salgınına dair açıklamalarda bulundu. Ruhani, Nevruz Bayramı nedeniyle ülkede artan hareketliliğe dikkati çekti, daha sıkı tedbirlerin alınacağını söyledi.

Nevruz Bayramı tatiline çıkan vatandaşların dönüş yolculuklarında Covid-19 salgınının daha fazla yayılmasını önlemek için sert tedbirler aldıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "Hastalığın ilk dalgasını aşmayı başardık ancak önümüzde yeni bir dalga olabilir." uyarısında bulundu.

Ruhani, halkın can güvenliğinden hükümetin sorumlu olduğunu vurgulayarak, "Parklar ve bahçeler kapatılabilir. 13 Ferverdin'deki geleneksel törenler (Nevruz'un 13. gününde ailelerin pikniğe çıkarak yaptıkları kutlamalar) önceki yıllardaki gibi olmayacaktır ancak salgının önüne geçmek için başka çaremiz yok. Halkımız bu tedbirlerin onların menfaati için alındığını bilmelidir." diye konuştu.

'Yarından itibaren kısıtlamalar artırılacak'

Bu doğrultuda Koronayla Ulusal Mücadele Kurulunda, kısıtlamaların artırılması yönünde karar alındığını ve hazırlanan planın bugün öğleden sonra yürürlüğe gireceğini belirten Ruhani, "Halk yarından itibaren daha fazla kısıtlamalara karşı hazırlıklı olmalıdır." dedi.

Vatandaşların temel ihtiyaçlarının temin edileceğini vurgulayan Ruhani, "Halkın elektrik, su ve gıda gibi ihtiyaçlarını temin etmek zorundayız. Bunun için şu anda gıda ve gerekli temizlik malzemelerini üreten tüm fabrikalar üretim faaliyetlerini en yüksek seviyede sürdürmelidir." ifadelerini kullandı.

Gazeteci Taha Kermani'nin kişisel sosyal hesabından verdiği bilgilere göre, şehir dışı seyahatlarda kısıtlamalar yürürlüğe girecek.

İran Kızılayı Nevruz tatilinde 8,5 milyon kişinin seyahata çıktığını duyurmuştu

'Yaptırımların kaldırılması BMGK'nin gündemine alındı'

Ülkede yaklaşık 2 bin kişinin ölümüne yol açan bu salgınla ABD'nin yaptırımları altında mücadele ettiklerini dile getiren Ruhani, şöyle devam etti:

"Şu anda koronavirüsle mücadele sırasında tüm yaptırımların kaldırılması konusu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) gündeminde. Ben de Güvenlik Konseyi'nin daimi olmayan üyelerinden biriyle görüştüm ve bize tasarıyı konseye sunmaya hazırlandıklarını söyledi. Bununla birlikte İran'ın ülke dışında bloke edilmiş nakdi varlıklarınında da serbest bırakılmalısını hedefliyoruz."

Ülke yatak kapasitesini arttırmaya çalışıyor

Ülkede salgınla mücadele kapsamında başkent Tahran'daki fuar alanında ordu tarafından 2 bin yataklı geçici bir hastane oluşturuldu.

  • Tahran Uluslararası Fuar yerleşkesinde kurulan hastanenin, ihtiyaç duyulması halinde bin yatak daha arttırılabilecek kapasiteye sahip olduğu belirtildi.

Neler olmuştu?

  • Çin'de ortaya çıkan Kovid-19 İran'da ilk olarak 19 Şubat'ta Kum kentinde görülmüş, ardından ülkenin tamamına yayılmıştı.
  • İran Sağlık Bakanlığı, dün itibarıyla ülkede Kovid-19 kaynaklı can kaybının 1934'e yükseldiğini, vaka sayısının ise 24 bin 811 olduğunu açıklamıştı.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >