Rus muhalif siyasetçi Navalnıy Alman medyasına konuştu: Beni zehirleten Putin'dir

Aleksey Navalnıy (Arşiv)
Aleksey Navalnıy (Arşiv)

Rus muhalif siyasetçe Aleksey Navalnıy zehirlendikten sonra tedavi gördüğü Almanya'da röportaj verdi. Navalnıy kendisinin zehirleyenin Rusya Devlet Başkanı Putin olduğu ileri sürdü. Kremlin ise, Navalnıy'ın CIA'e çalıştığını iddia etti.

Rus muhalif siyasetçi Aleksey Navalnıy, zehirlenme olayına yönelik Alman medyasına röportaj verdi.

Putin zehirledi iddası

Zehirlenme olayının arkasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bulunduğunu söyleyen Navalnıy, "Bu suçun arkasında Putin'in olduğunu iddia ediyorum ve başka alternatife sahip değilim" dedi.

'Acısız bir ölüm'

Navalnıy, zehirlendiği Navichok tipi sinir gazına yönelik, "Hiç acı hissetmiyorsun ama ölmek üzere olduğunu anlıyorsun" ifadelerini kullandı.

Rusya'ya döneceğini belirten Rus muhalif, "Benim görevim artık korkmayan adam olarak kalmak, korkmuyorum" diye konuştu.

'Navalnıy CIA'e çalışıyor'

Kremlin'den yapılan açıklamada ise, bu suçlamaların kabul edilemez olduğu belirtilerek, "Navalnıy Rusya'ya dönmekte özgür" denildi. Açıklamada ayrıca, Navalnıy'nin CIA ile çalıştığı iddia edildi.

Neler olmuştu?

  • Omsk kentinden 20 Ağustos'ta Moskova'ya dönerken uçakta fenalaşan ve zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılan muhalif lider Alexei Navalny, 22 Ağustos'ta tedavisi için Almanya'nın başkenti Berlin'e getirilmişti. Berlin'deki Charite Hastanesi 24 Ağustos'ta Navalny’nin zehirlendiğine dair bulgulara rastlanıldığını açıklamıştı. Açıklamanın ardından Rusya İçişleri Bakanlığının Sibirya Federal Bölgesi’ne bağlı Ulaştırma Servisi 27 Ağustos'ta olayla ilgili ön soruşturma başlatmış, ilk edinilen delillerde zehirlenmeye dair bir kanıtın bulunmadığı ifade edilmişti. Geçtiğimiz 2 Eylül'de ise Navalny’nin kan örneklerinde Novichok ile zehirlendiğine dair "kesin kanıtlar" bulunduğu belirtilmişti.
  • Navalny’nin ailesi ise Rus muhalifin zehirlenmesinde Rusya’nın sorumlu olduğunu savunmuş, ancak Kremlin Sarayı iddiaları yalanlamıştı.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >