Rus uçakları İdlib'de muhaliflerin eğitim kampını vurdu

Olay yerinden ilk görüntü
Olay yerinden ilk görüntü

Rus savaş uçakları, Suriye'nin İdlib kentinde ılımlı muhaliflerin eğitim kampını vurdu, çok sayıda asker hayatını kaybetti.

Askeri muhalif kaynaklarının aktardığı bilgilere göre, İdlib'in batısındaki Duveyle köyünde konuşlu Suriye Milli Ordusu'na bağlı Feylakuş Şam güçleri havadan vuruldu. SMO'nun eğitim alanına düzenlenen saldırıda en az 75 kişinin hayatını kaybettiği, 60 kişinin yaralandığı bildirildi.

Kaynaklar, saldırıyı gerçekleştiren savaş uçaklarının Rusya'ya ait olduğunu duyurdu.

Olay yerinden ilk görüntü
Olay yerinden ilk görüntü

İdlib'de son durum ne?

  • Türkiye, Rusya ve İran arasında 4-5 Mayıs 2017'de gerçekleşen Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 'gerginliği azaltma bölgesi" oluşturuldu.
  • Rejim ve İran destekli teröristler, Rusya'nın hava desteğiyle 4 bölgeden üçünü ele geçirip İdlib'e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018'de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için Soçi'de ek mutabakata vardı.
  • Rusya ve rejim güçleri, Mayıs 2019'da tüm bölgeyi ele geçirmek için operasyonlara başladı ve İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içinde çok sayıda büyük yerleşimi ele geçirdi. Son olarak Türkiye ve Rusya arasında 5 Mart'ta Moskova'da yeni bir mutabakat sağlanmış ve ateşkes ilan edilmişti.