Rusya: ABD hayali kanıtlarla suçlu buluyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, ABD'nin DSÖ'ye verdiği fonları askıya almasını eleştirerek, masumiyetlerini kanıtlamaya çalıştıklarını öne sürdü.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rus haber ajansı TASS’a ABD'nin DSÖ fonlarını askıya almasıyla ilgili yaptığı açıklamada, ABD’de siyasetçilerin "daima suçlayacak birilerini bulduğunu" savundu.

ABD’nin Çin ve DSÖ’yü yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle suçladığını belirten Zaharova, "Hillary Clinton’un mağlubiyeti nedeniyle Rusya’yı, ABD’deki sağlık sistemindeki sorunlar için de bizzat Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i suçluyorlar. ABD için önemli olan kendi masumiyetlerini kanıtlamak için hayali kanıtlarla suçlu bulmaktır." değerlendirmesinde bulundu.

'Karar son derece endişe verici'

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov da Washington’un dün aldığı kararın son derece endişe verici olduğuna işaret ederek, "Bu, ABD’li yetkililerin salgın nedeniyle dünyada olanlara karşı oldukça bencilce bir yaklaşımıdır. Uluslararası toplumun ana gündeminde olduğu bir dönemde bu organizasyona yapılan söz konusu darbe, kınanması ve eleştirilmesi gereken bir adımdır." dedi.

Ne olmuştu?

  • Trump, dün yaptığı açıklamada, DSÖ’nün Çin için çalıştığını ve salgın konusunda ihmalkar davrandığını iddia ederek, ABD’nin örgüte sağladığı fonu askıya aldıklarını duyurmuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >