Rusya harekete geçti: Ayrılıkçı Ukraynalılara vatandaşlık verilecek

Rusya'dan 'vatandaşlık' hamlesi
Rusya'dan 'vatandaşlık' hamlesi

Ukrayna ile girdiği savaşta bocalayan Rusya şaşırtan bir hamle yaparak üstünlüğü ele geçirmeye çalışıyor. Bu doğrultuda Ukrayna’nın belirli bölgelerinde yaşayanların Rus vatandaşlığına kabul edileceği aktarıldı. Kararname bugünden itibaren yürürlüğe girdi. Ukrayna'nın Rus ayrılıkçılarının yaşadığı üç bölge için 'vatandaşlık' kararı açıklayan Rusya'nın bu hamlesi dünya çapında büyük yankı getirecek gibi görünüyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, orduya 24 Şubat’ta Ukrayna’da askeri operasyon düzenleme emrini vermesinin ardından önemli bir adım daha attı. Ukrayna'dan ayrılarak tek taraflı bağımsızlığını ilan eden ve Rusya tarafından tanınan Donbass bölgesindeki sözde Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyeti topraklarında yaşayanların Rus vatandaşlığına geçişiyle ilgili daha önce kararname imzalayan Putin, yeni imzaladığı kararname ile bu çerçeveyi genişletti.

Rus vatandaşlığı için talimat verildi

Kremlin Bilgi Servisi tarafından Putin'in imzasını taşıyan kararnameye göre, Ukrayna'nın Zaporijya ve Herson bölgeleri de ayrılıkçı Donetsk ve Luhansk topraklarında gösterilerek bu bölgelerde yaşayan halkın Rus vatandaşlığına kabulüne ilişkin talimat verildi.

Kararname yürürlüğe girdi

Kararnamede Putin'in, 24 Nisan 2019 tarihli Rus vatandaşlığına geçiş prosedürlerinin hafifletilmesi kararına atıfta bulunularak, bu doğrultuda Ukrayna’nın belirli bölgelerinde yaşayanların Rus vatandaşlığına kabul edileceği aktarıldı. Kararname bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

Referandumunda başarılı olmak için mi yapıldı?

Rusya'nın bu hamlesinin bu bölgelerde yaşayan Rusya yanlısı ayrılıkçıları yanına çekmek ve olası bir 'Rusya'ya bağlanma'referandumunda başarılı olmak için yapıldığı düşünülüyor.

Herson'un referandum ile Rusya'ya katılacağı yönündeki iddialar hakkında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Ukrayna halkının kendi kaderini kendisinin belirleyeceğini" açıklamıştı.

Rusya'nın 24 Şubat'tan bu yana Ukrayna'da sürdürdüğü taarruzlarda Herson ve Zaporijya'nın bir kısmı Rus ordusunun kontrolü altına geçmişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >