Rusya'dan açıklama: Ukrayna sınırındaki tatbikatlar bitmek üzere

Arşiv
Arşiv

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede Batılı ülkelere sunulan güvenlik garantileri ile ilgili önerilerin kilit maddelerinde ABD ve NATO ile anlaşma şansı olduğunu söyledi. Savunma Bakanı Sergey Şoygu ise, Ukrayna sınırındaki tatbikatları değerlendirdi. Şoygu, "Ordumuzun tatbikatlarının bir kısmı sona erdi, bir kısmı bitmek üzere" dedi.

Sputnik Türkiye'nin aktardığı bilgiye göre; diplomatik çözümden yana olduklarını aktaran Lavrov, “Batılı güçler, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmeye hazır olabileceğinden korkuyor, Moskova bunu defalarca reddetti” ifadelerini kullandı.

Rus Bakan, şunları kaydetti: “Müzakerelerle ilerleyebilecek bir yol görüyoruz. ABD askeri riskleri azaltacak öneriler sundu. AB ve NATO ile daimi görüşmeler mümkün değil ama anlaşma için her zaman bir şans var. Önerilerimiz bütün olarak dikkate alınmalı.”

"Tatbikatlar bitmek üzere"

Lavrov hafta sonu ABD'li mevkidaşı Anthony Blinklen ile yaptığı görüşmede ABD'yi Ukrayna'daki çatışmayı körüklemekle suçlamıştı. Blinken ise Rusya'nın Ukrayna'ya saldırması durumunda muazzam sonuçlarla karşılaşacağını belirtmişti.

Putin'le bir araya gelen Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ise, Ukrayna sınırındaki tatbikatları değerlendirdi. Şoygu, "Ordumuzun tatbikatlarının bir kısmı sona erdi, bir kısmı bitmek üzere" dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >