Rusya'dan 'Afganistan' açıklaması: Gerilim ABD’nin deneyinin sonucu

Taliban Afganistan'ın başkenti Kabil'e girdi
Taliban Afganistan'ın başkenti Kabil'e girdi

Rusya Devlet Başkanı Putin'in Afganistan Özel Temsilcisi Kabulov da, Taliban'ın Afganistan'ın başkenti Kabil'e girmeye başlamasına ilişkin BMGK'nin acil toplanacağını belirtti. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, ise şu anda Afganistan'da her ikisi de ABD'nin düşünce sürecinin sonucu olan iki ayrı güç arasında çatışma yaşandığını belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in Afganistan Özel Temsilcisi Kabulov da, Taliban'ın Afganistan'ın başkenti Kabil'e girmeye başlamasına ilişkin BMGK'nin acil toplanacağını belirtti. "Meslektaşlarımız bununla yakından ilgileniyor ancak bu, artık durumu değiştirmez, şimdi toplantı yapmak yerine önceden düşünmek gerekirdi" dedi.

Kabulov, duruma ilişkin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) acil toplanması için çalışmalar yürüttüğünü belirtti.

Rus Ria haber ajansına açıklamalarda bulunan Kabulov, Afganistan'daki duruma ilişkin BMGK'nin acil toplanacağını belirterek "Bu konuda çalışıyoruz. Meslektaşlarımız bununla yakından ilgileniyor ancak bu, artık durumu değiştirmez, şimdi toplantı yapmak yerine önceden düşünmek gerekirdi" ifadesini kullandı.

Rusya'nın Kabil Büyükelçiliğinin Afganistan'dan tahliye edilmeyeceğini aktaran Kabulov, Taliban'ın, ülkedeki diplomatik misyonlarının güvenliğini garanti ettiğini kaydetti.

“Afganistan’daki gerilim ABD’nin deneyinin sonucu”

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, şu anda Afganistan'da her ikisi de ABD'nin düşünce sürecinin sonucu olan iki ayrı güç arasında çatışma yaşandığını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Afganistan’da ağırlaşan durumu Telegram kanalından değerlendirdi.

Şu anda Afganistan'da her ikisi de ABD'nin düşünce sürecinin sonucu olan iki ayrı güç arasında çatışma yaşandığına dikkat çeken Zaharova, “Dünya, dehşete kapılmış bir şekilde Washington'un sıradaki tarihsel deneyinin sonucunu izliyor” ifadelerini kullandı.

Afganistan’da tüm büyük vilayet merkezleri ile sınır noktalarını ele geçiren Taliban'ın, günün erken saatlerinde başkent Kabil'e girdiği bildirilmişti. Aynı zamanda Afganistan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kabil'deki durumun sakin olduğu, Taliban militanlarının kente saldırmadıkları bildirilmişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >