Rusya'dan nükleer savaş tehdidi: Bunlar gerçekleşirse vururuz

Rusya'dan NATO'ya nükleer savaş tehdidi
Rusya'dan NATO'ya nükleer savaş tehdidi

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali 24 Şubat'tan bu yana devam ediyor. Ukrayna'daki savaş can almaya devam ederken dünya nükleer başlıkların devreye girmesinden endişe duyuyor. Rusya'nın ABD büyükelçisi Anatoly Antonov ise konu ile ilgili çok konuşulacak açıklama yaptı. Büyükelçi Antonov 'NATO'daki politikacılar, nükleer tehdidi açıkça ciddiye almıyor' dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gözü gibi koruduğu 'Satan 2' füzelerinin Rusya'nın başkenti Moskova'dan fırlatıldığında İngiltere'nin başkenti Londra'ya ulaşabilecek menzile sahip olduğunu belirtti.

Batı ile Rusya, Ukrayna'daki savaş nedeniyle tarihinin en gergin dönemini yaşıyor. Ukrayna'daki savaş can almaya devam ederken dünya nükleer başlıkların devreye girmesinden endişe ediyor. Rusya'nın ABD büyükelçisi Anatoly Antonov'dan konu ile ilgili çok konuşulacak açıklamalar geldi.

"NATO nükleer tehdidi ciddiye almıyor"

Rusya'nın ABD büyükelçisi, NATO'nun nükleer savaş tehdidini yeterince ciddiye almadığını ve gerçekleşirse 'kazanan' olmayacağını söyledi. Newsweek'e verdiği bir röportajda Antonov, 'NATO'daki politikacılar, nükleer tehdidi açıkça ciddiye almıyor' dedi.

Nükleer silahlar hangi koşullarda kullanılacak?

Antonov, Moskova'nın 'Kitle İmha Silahları'nı (KİS) hangi koşullarda kullanacağını da açıkladı. Rus diplomat Moskova'nın Rusya ve müttefiklerine karşı KİS kullanımına yanıt olarak, Rusya'ya karşı saldırganlık durumunda veya devletin varlığı tehlikeye girdiğinde bu silahları kullanabileceğini belirtti.

"202 saniyede haritadan silinebilir"

Öte yandan son dönemde Rus basını Rusya'nın envanterindeki nükleer silahlar ile tepki çeken yayınlara imza atıyor. Canlı yayında Moskova'nın nükleer saldırı haritasını yayınlayan gazeteciler böyle bir durumda Londra, Paris ve Berlin'in 202 saniye içerisinde haritadan silineceğini belirtiyor. Rus gazeteciler böyle bir saldırının gerçekleşmesi durumunda hedef alınan kentlerde hayatta kalan kimsenin olmayacağının da altını çiziyor.

Avrupa'nın başkentlerini vurma kapasitesine sahip

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gözü gibi koruduğu 'Satan 2' füzeleri Rusya'nın başkenti Moskova'dan fırlatıldığında İngiltere'nin başkenti Londra'ya ulaşabilecek menzile sahip. Başka bir deyişle Rusya, caydırıcı güç çerçevesinde söz konusu füzeyle Avrupa'nın tüm başkentlerini vurma kapasitesine ulaşıyor.

ABD basınına göre, füzenin menzili içerisinde ABD'de de yer alıyor. Putin geçtiğimiz dönemde Sarmat kıtalararası balistik sisteminin tamamlanmaya yaklaştığını doğrulamış, TASS haber ajansına "Sarmat üzerindeki çalışmalar aktif olarak ilerliyor ve şu anda son aşamada" demişti.

'Satan 2' füzeleri
'Satan 2' füzeleri

Rusya, geçtiğimiz günlerde konvansiyonel veya nükleer bir savaş başlığı taşıyabilen Zirkon hipersonik füzesinden yeni görüntüler paylaşmıştı. Rusya'nın bu füzeyi kullandığı ABD'li çevrelerce de teyit edilirken İngiliz basını bu gelişmeyi 'Rusya, Londra'yı 5 dakika içinde vurabilecek hipersonik nükleer füzenin görüntülerini yayınladı' başlığı ile okurlarına sunmuştu.

PUTİN "DURDURULAMAZ" DİYE TANITMIŞTI

Söz konusu füze, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından övülen yeni nesil Rus silah teknolojisinin bir parçası. Putin, 2018'de yaptığı konuşmasında hipersonik füzelerin bin kilometre menzilde denizde ve karadaki hedefleri vurabildiğini açıklamıştı. Füzeyi 'durdurulamaz' ve 'yenilmez' olarak tanımlayan Putin yeni silahları ile dünyanın neredeyse her noktasını vurabilecekleri ve ABD yapımı bir füze kalkanından kurtulabilecekleri konusunda ısrarlı.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >