Sabahattin Ali'nin kitapları artık ücretsiz

Sabahattin Ali.
Sabahattin Ali.

Sabahattin Ali'nin ölümünün üzerinden 70 yıl geçtiği için eserleri artık yayınevleri tarafından ücretsiz yayınlanabilecek. Telif hakları kanununa göre sahibinin ölümünden 70 yıl sonra eserler halka açık hale gelir. Bunun sonucunda da söz konusu eserleri isteyen kişiler, eser sahibinin varislerinden izin almadan ve telif ödemeden kullanabilir.

Son yıllarda kitaplarına büyük bir ilgi olan usta yazar Sabahattin Ali'nin ölümünün üzerinden tam 70 yıl geçti. Bunun sonucunda da Sabahattin Ali'nin kitapları, 1 Ocak'tan itibaren aile bireyleri ve varislerinden izin almaksızın, telif hakkı ödenmeden kullanılabilir duruma geldi.

Sabahattin Ali'nin ismini şüphesiz birçok okuyucu 'Kürk Mantolu Madonna' isimli eseriyle duydu.
Sabahattin Ali'nin ismini şüphesiz birçok okuyucu 'Kürk Mantolu Madonna' isimli eseriyle duydu.

Sabahattin Ali'nin kitaplarının telif hakkı ödenmeksizin yayınevleri tarafından kullanılacak olması birçok soruişaretini de beraberinde getirdi.

Habertürk'ten Mehmet Çalışkan bu iki soruna şu sözlerle dikkat çekti.

 • Bu sorunlardan birincisi;
 • Telif hakları kanununun değiştirilerek '70 yıl' şartı 'sınırsız' olarak yeniden düzenlenmeli. Kısacası, eserin sahibinin ölümünden sonra varislerin hakları sonsuza değin korunmalı.
 • İkincisi;
 • Sabahattin Ali'nin ne zaman öldüğü konusunda. Sabahattin Ali, 1948'de öldürüldü ama resmi kayıtlara ölüm tarihi 1953 olarak geçti. Sabahattin Ali'nin kızı FilizAli, telif hakları kanunun yeniden düzenlenmesini istiyor. Ali, babasının ölüm tarihinin resmi kayıtlara 1953 olarak geçtiği için '70 yıl' süresinin henüz dolmadığına yönelik dava da açmaya hazırlanıyor.

Sabahattin Ali'nin öldürülmesi hakkında detaylı bilgiler için👇

Sabahattin Ali kimdir?

Sabahattin Ali, Edirne'nin Gümülcine Sancağına bağlı Eğridere kazasında 25 Şubat 1907'de dünyaya geldi.

Babasının mesleğinden dolayı sürekli taşınan Sabahattin Ali, ilköğretimini ülkenin çeşitli yerlerinde tamamladı. Edremit'te yaşadıkları süre boyunca, ailesiyle beraber Yunan işgalinden dolayı maddi-manevi zor zamanlar geçirdi. Sonraları Sabahattin Ali, Balıkesir Muallim Mektebi'ne parasız ve yatılı olarak başladı.

Bu senelerde yaşadıklarını kimi zaman şiir, kimi zaman da öykü ve denemeleri ile kaleme alan Sabahattin Ali, çeşitli gazete ve dergilere şiirlerini gönderdi. Arkadaşları ile okul gazetesi çıkaran Sabahattin Ali için, bu senelerin önemi çok büyüktür. Zamanla okulun düzeninden sıkıldığı ifade edilen Sabahattin Ali'nin başından çeşitli olaylar geçti ve bir olay sonrası okul yönetimi Sabahattin Ali'yi İstanbul'a nakletti.

1926 yılında İstanbul'daki okuluna yerleşen Sabahattin Ali'nin öğretmenlerinden biri Ali Canip Yöntem'dir. Sabahattin Ali'deki cevheri fark eden Ali Canip Yöntem yardımıyla, şiirleri, öyküleri ve denemeleri pek çok önemli dergide yayımlanmaya başladı.

Babasının hayatını kaybetmesinden sonra, aynı sene okuldan mezun olan Sabahattin Ali, Yozgat Merkez Cumhuriyet Okulu'na tayin edildi. Ailesi, Yozgat'a yerleşti.

Sabahattin Ali, Nahit Hanım ismindeki bir arkadaşına yazığı mektupta, konuşacak ve dertleşecek insan bulamadığından bahsetmiştir.

Nahit Hanım, Sabahattin Ali'nin İstanbul'dan tanıdığı ve Yozgat'ta iken sürekli mektuplaştığı birisidir. Sabahattin Ali bir zaman sonra Nahit Hanım'a aşık oldu fakat aşkına karşılık bulamadı.

Yozgat'ta kaldığı dönemde Anadolu insanını gözlemleme fırsatı bulan Sabahattin Ali, ileriki dönemlerde bu gözlemlerini eserlerinde kullandı.

Almanya'da iki yıl eğitim aldıktan sonra Türkiye'ye geri dönen Sabahattin Ali, Konya'da öğretmenliğe devam etti. Bu senelerde Atatürk'ü hiciv ettiği iddiasıyla tutuklandı. Bir süre mahpus kaldıktan sonra af vesilesiyle tahliye oldu.

İleriki dönemlerde, yazdığı yazıları engellenen Sabahattin Ali, Aziz Nesin ve Rıfat Ilgaz ile siyasi mizah dergileri çıkarmaya başladı. Burada yazdığı yazılarda İsmet İnönü ile alay ettiği gerekçesiyle Sabahattin Ali 3 ay kadar ceza aldı ve bir süre daha hapis yattı.

Tek parti döneminde yazıları yayımlanmayan Sabahattin Ali, ülkeden gitmek istedi fakat pasaport talebi onaylanmadı. Bulgaristan'a kaçmaya karar veren yazar, anlaştığı kaçakçı tarafından öldürüldü. Ölümü hakkında hala cevaplanamayan sorular vardır.

Sabahattin Ali'ni romanları

 1. Kuyucaklı Yusuf
 2. İçimizdeki Şeytan
 3. Kürk Mantolu Madonna

Sabahattin Ali'nin Öyküleri

 1. Değirmen
 2. Kağnı
 3. Ses
 4. Yeni Dünya
 5. Sırça Köşk
 6. Bir Orman Hikayesi
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >