Sabiha Gökçen Havalimanı'nda uçak pistten çıktı

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda pistten çıkan uçak
Sabiha Gökçen Havalimanı'nda pistten çıkan uçak

Boeing 737- 800 tipi yolcu uçağı iniş yaparken pistten çıktı. Olayda herhangi bir yaralanma yaşanmadı. Pistin kapanması sebebiyle THY Genel Müdürü Ekşi tarafından 15.00'e kadar seferlerini iptal edildiği duyurulmuştu. Ardından havalimanında 20.00'ye kadar uçuşların durdurulduğu açıklaması geldi.

Birleşik Arap Emirlikleri Sharjah Havalimanı'ndan İstanbul'a gelen Pegasus Havayollarına ait Boeing 737- 800 tipi yolcu uçağı inişten sonra Sabiha Gökçen Havalimanında pistten çıktı.

Yolcular tahliye edildi

Saat 09.05'te pist kenarındaki toprak alanda duran uçağın yolcuları, 'slide' olarak adlandırılan şişme kaydırak yardımı ile tahliye edildi.

Olayda yaralı yok

Uçağın pistten çıkışı sırasında herhangi bir yaralanma yaşanmadı.

Sharjah - İstanbul Sabiha Gökçen seferini yapan Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, inişinin ardından pistten çıktı. Saat 09.05'te pist kenarındaki toprak alanda duran uçağın yolcuları, 'slide' olarak adlandırılan şişme kaydırak yardımı ile tahliye edildi.
Video: Ahmet Zarifoğlu

Uçuşlar 20.00'ye kadar durduruldu

Havalimanında yapılan çalışmaların ardından uçuşların saat 20.00'ye kadar durdurulmasına karar verildi. Yetkililer, çalışmaların daha erken tamamlanması halinde pistin belirtilen saatten önce yeniden uçuşlara açılacağını ifade etti.

Pistten çıkan Boeing 737- 800 tipi yolcu uçağı
Pistten çıkan Boeing 737- 800 tipi yolcu uçağı

Tüm uçuşlar İstanbul Havalimanına yönlendirildi

Olay nedeniyle Sabiha Gökçen Havalimanı kalkışlı ve varışlı birçok seferini iptal etmek zorunda kalan THY, İstanbul'a gelmek üzere Anadolu'daki havalimanlarında bekleyen yolcuları için İstanbul Havalimanı'na 6 ek sefer planladı.

Yolcuların mağdur olmaması için bu kararı alan şirket, ek seferlerle İstanbul Havalimanı'na seyahat edecek yolcularına Sabiha Gökçen Havalimanı'na kara yolu ile ulaşım imkanı da sunacak.

Pistten çıkan uçak Pegasus Havayolları'na ait
Pistten çıkan uçak Pegasus Havayolları'na ait

Planlanan ek seferler ise şu şekilde:

"TK 6965 Ankara-İstanbul, TK 6963 Antalya-İstanbul, TK 7787 İzmir-İstanbul", TK 7783 Diyarbakır-İstanbul, TK 7789 Samsun-İstanbul TK 7785 Trabzon- İstanbul."

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Sabiha Gökçen Havalimanı'nda pistin kapanmasına yol açan olay sebebi ile saat 15.00'e kadar Sabiha Gökçen inişli ve kalkışlı seferlerimiz iptal edilmek zorunda kalınmıştır. Çağrı merkezimizden alternatif sefer planlamalarımız ile ilgili bilgi alabilirsiniz." ifadelerini kullandı.

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamada da şunlar kaydedildi:

"İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda özel hava yolu şirketine ait bir uçağın pistten çıkması nedeniyle ilgili meydanda uçuş operasyonları havacılık otoritesi tarafından ikinci bir bildirime kadar durdurulmuştur. Yaşanan durum nedeniyle 7 Ocak tarihli Sabiha Gökçen Havalimanı kalkışlı ve varışlı seferlerimizde iptaller yaşanmaktadır. Misafirlerimiz uçuşları ile ilgili durumu web sitemiz ya da çağrı merkezimiz aracılığıyla öğrenebilirler."

Bu arada THY'nin Sabiha Gökçen Havalimanı'na gelen 6 uçağından 5'i, İstanbul Havalimanı, biri ise Ankara'ya yönlendirildi.

İstanbul Valiliği'nden pistten çıkan uçakla ilgili açıklama

Sharjah - İstanbul Sabiha Gökçen seferini yapan Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, inişinin ardından pistten çıktı. İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada "Birleşik Arap Emirlikleri Şarja – İstanbul seferini yapan özel bir havayolu şirketine ait yolcu uçağı, bugün 09.43’te Sabiha Gökçen Havalimanına iniş yaptıktan kısa bir süre sonra kötü hava şartları nedeniyle pist dışına çıkmıştır. Uçakta bulunan 164 yolcu güvenli bir şekilde tahliye edilmiş olup, herhangi bir can kaybı ve yaralanma söz konusu değildir. Sabiha Gökçen Havalimanındaki uçuşlar geçici bir süre durdurulmuştur." denildi.

İlginizi çekebilirPilot ile kulenin konuşmaları ortaya çıktı: İnişte pistten toprağa çıktık, şu an iyi gözüküyoruz

  • Trabzon’da uçak pistten çıktı

  • 14 Ocak 2018'de Trabzon'da pistten çıkan uçak
  • 14 Ocak 2018'de Ankara- Trabzon seferini yapan Pegasus Havayolları’na ait ‘PC8622’ sefer sayılı Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, dün saat 23.30 sıralarında Trabzon Havalimanı’na iniş yaptığı sırada pist başında manevra yaparken, kontrolden çıktı, pistin kuzey yönünde deniz tarafına yöneldi.
  • Trabzon'da pistten çıkan uçak Pegasus Havayollarına aitti

    162 yolcu ile mürettebatın tahliye edildiği uçak, yamaca asılı kaldı.