Saçlar maliyetli: Kraliçe Elizabeth'in 'keli göründü'

Panoptikum müzesi
Panoptikum müzesi

Almanya’da bulunan Panoptikum Balmumu Müzesi'nde temizlik yapılırken, İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in heykelinin kel olduğu görüldü. Dikkatleri çeken görüntü sonrası açıklamada bulunan müze yetkilisi Dr. Susanne Faerber saç maliyetlerinin çok yüksek olduğunu belirtti.

Almanya Hamburg'da bulunan Panoptikum isimli bir balmumu müzesinde, İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in heykelinin kel olduğu görüldü. Müze yetkilisi dikkat çeken görüntüler sonrasında açıklamada bulundu.

Saçlar çok maliyetli

Müzenin yönetici ortağı Dr. Susanne Faerber, basın mensuplarının önünde Kraliçe'nin şapkasını çıkardı ve Elizabeth'in kafasının şapka altında kalan kısımlarda saç olmadığı görüldü.

Faerber, balmumu heykellerde kullanılan saçların maliyetinin çok yüksek olduğu için 'şapka takan heykellerde bu yöntemi izlediklerini' açıkladı:

"Biz sadece ziyaretçilerin görebileceği kadar saçı yerleştiriyoruz."

''Gerçek kişi değil''

Kraliçe figürünün kel kafasını göstermenin saygısızlık olup olmadığı sorulduğunda ise Faerber, "Bu bir mum işi, gerçek kişi değil, bu her zaman akılda tutulmalıdır'' ifadelerini kullandı.

Fotoğraflar, müzede yıllık düzenlenen temizlik ve bakım işlemlerinin bu sene basına açılması sayesinde ortaya çıktı.

Panoptikum, Dr Faerber'in büyük-büyük-büyükbabası tarafından 1879'da kuruldu.

Müzede, Donald Trump, Papa Benedict XVI, iklim aktivisti Greta Thunberg ve eski Almanya Şansölyesi Angela Merkel de dahil olmak üzere 120'den fazla balmumu figürü var.

Şapka takılan heykellerde maliyeti düşürmek için saç eklenmiyor
Şapka takılan heykellerde maliyeti düşürmek için saç eklenmiyor
Panoptikum'da 120'den fazla heykel bulunuyor
Panoptikum'da 120'den fazla heykel bulunuyor
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >