Sağlık Bakanı duyurdu: Omicron varyantı Türkiye'de 6 kişide görüldü

Arşiv
Arşiv

Omicron varyantı Güney Afrika'dan yayılarak ve kısa sürede Avrupa’da görülen Türkiye'de de görüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Omicron varyantı bizde var şu ana kadar 6 vaka tespit edildi vakalardan 1'i İstanbul 5'i İzmir’de" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dünya geneline yayılan koronavirüsün yeni varyantı Omicron hakkında açıklamalarda bulundu.

Meclis’teki bütçe görüşmelerinde kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Bakan Koca, Türkiye’de 6 kişide Omicron varyantına rastlandığını resmen duyurdu.

Vakaların 1'i İstanbul 5'i de İzmir'de görüldü

Koca, Omicron vakası görülen vatandaşlardan 1'inin İstanbul, 5'inin de İzmir'de yaşadığını söyledi.

Ayrıca Koca, varyantın görüldüğü hastaların sağlık durumlarının iyi olduğunu belirtti.

"Vatandaşlarımız tedirgin olmasın"

Omıcron hakkında vatandaşları sakinliğe çağıran Koca, "Vatandaşlarımız tedirgin olmasın. Biz özellikle bu varyant ile ilgili, şu anki bilgilerin bulaşıcılığı daha fazla olduğu ama etkisinin daha düşük olabileceği şeklinde düşünüyoruz. Burada vatandaşımızdan bugüne kadar olduğu gibi şimdi de tedbirleri devam ettirmesini istiyoruz" dedi.

  • Ne olmuştu?
  • Varyant hakkındaki en önemli bilgi, çok sayıda mutasyona uğramış olması. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ilk olarak Güney Afrika'da tespit edilen koronavirüs varyantı varyanta Yunan alfabesinin 15. harfi olan Omicron adı verdi.
  • Omicron varyantının belirtileri
  • Omicron belirtileri arasında kuru öksürük, yüksek ateş, gece terleme ve çok fazla vücutta ağrı yaşanıyor. Omicron varyantı belirtileri arasında aşırı halsizlik gibi olağandışı belirtiler de görülüyor.
  • Omicron ile diğer varyantlararasındaki fark
  • Omicron varyantı, daha önce hiç görülmeyen farklı mutasyonların yanı sıra daha önce görülen mutasyonları da içeriyor. Bu mutasyonların çoğu, virüsün dikensi protein kısmında oluşmuş. Aşıların çoğu bu kısmı hedef alıyor. Bu nedenle yeni varyantta etkili olup olmayacakları sorusu endişe oluşturuyor.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >