Sağlık Bakanı Koca açıkladı: Asistanların nöbet sayısı azalıyor

Arşiv
Arşiv

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, asistan doktorların aylık nöbet sayılarının azaltılmasına ilişkin yönetmeliğin önümüzdeki hafta Resmi Gazate'de yayımlanacağını söyledi. Yönetmelikle asistan doktorların nöbetlerinin 8'i aşamayacağını vurgulayan Koca, bunu ihlal eden kliniklere de yaptırım uygulanacağını belirtti. Koca ayrıca intörn doktorlara ise asgari ücret verileceğini hatırlattı.

Nöbet sayılarının yeni yönetmelikle 8'den fazla olmayacağını söyleyen Bakan Koca, "Nöbet sayıları yeni yönetmelikle 8'i aşmayacak. Aşma durumunda ilgili klinikle yaptırımlar yönetmelikle geliyor. Dolayısıyla biz nöbet ertesi 24 sonrası çalışmamasını ve bununda 8 nöbetten fazla olmamasını yönetmelikle netleştiriyoruz" dedi.

Sistemin yükünü asistan doktorların taşıdığını da belirten Bakan Koca, bu kapsamda asistan doktorların özlük haklarına ilişkin önemli düzenlemeleri hayata geçirdiklerini vurguladı.

Yapılan çalışmaları anlatan, "Asistan arkadaşlarımızın bu dönemde taban ücretlerini önemli oranda farklılaştırdık. Ama uygulamada da asistan arkadaşlarımızın hem kat sayılarını hem ortalamadan kliniklerin farklılığıyla daha fazla karşılık bulmalarını hem de mesai sonrası çalışmalarının önünü açtık" değerlendirmesinde bulundu.

İntörn doktorlara asgari ücret verilecek

AK Parti'nin 21'inci kuruluş yıldönümü töreninde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Koca'ya intörn öğrencilerine asgari ücret seviyesinde maaş verilmesi konusu da hatırlatıldı.

Koca, "İntörn doktorlara yapılan ödemenin asgari ücret düzeyine çıkarılması kararı 18 Temmuzda açıklandı. TBMM, 1 Temmuzda tatile girmişti. Yeni yasama döneminde, gerekli irade tecelli edecektir. Asgari ücret düzeyinde ödeme, Meclis’ten çıkacak yasayla uygulamaya konacak" dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >