Sağlık Bakanı Koca: Aynı aile içinde 3 kişiye daha koronavirüs tanısı kondu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Bilim Kurulu sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplam koronavirüs vaka sayısının 5'e çıktığını söyledi. Hastahanelere ziyaretçi kısıtlaması geldi, sürekli ilaç kullananlar hastaneye gelmeden ilaç alabilecek. Alo 184 SABİM Danışma Hattı, korona enfeksiyonuna özel bir danışma hattına dönüştürüldü.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkıp tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ilgili açıklama yaptı. Daha önce aynı aileden iki kişiye bu teşhisi koyduklarını hatırlatan Koca, "Bu aileden üç kişiye daha tanı koyduk" açıklamasında bulundu.

Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Sabah erken saatlerde kamuoyu ile ikinci vakayı paylaştık. 10 Mart itibari ile olayın Türkiye'deki seyri diğer ülkelere göre avantajlı konumunda. Tedirgin olmamalıyız. DSÖ benzer bir tabloyu yaklaşık 20 yıl önce de ilan etmişti. Dün Cumhurbaşkanımızın başkanlığında bir toplantı yaptık. Katılımcı sayısı 40'ın üzerindeydi. İleriye dönük pek çok tedbir konuşuldu.

ALO 184 Korona Danışma Hattı'na dönüştürüldü

Yeni aldığımız tedbirler ise, hastanelerimize ziyaretçi kısıtlaması getiyoruz. Mesai saatleri içerisinde ziyaretçi alınmayacak. Kamu çalışanlarından kronik hastalığı olanlar kolaylıkla izin alabilecek. Vatandaşımızın herhangi bir hastalık bulgusu olduğunda ALO 184'ü arayabileceği, korona enfeksiyonuna dair bir hat kurmaya başladık. İlk, orta ve liselerin 16 Mart'tan itibaren tatil edildi, ara tatil öne çekildi. Üniversitelerin ise 3 haftalık bir arası var. Ayrıca dün bir genelge ile kamu görevlilerinin yurt dışı seyahatlerini kısıtlayan bir açıklama oldu. Yurt dışından dönen 14 gün kuralının olduğunu biliyorsunuz. Bugün yayınlanan 14 gün izinli sayılacak karar çıktı. Sağlık kurumlarına gitmelerine gerek kalmayacak.

Türkiye risk listesinde değil

Yurt dışına mümkün mertebe çıkılmaması gerektiğini belirtiyoruz. Yurt dışında olanların ise Türkiye'ye dönmek için ısrarcı olmalarını yanlış buluyoruz. Olabildiğince bu dönemi kendilerini izole etmeleri gerekiyor. İnsan trafiği ile bağlantı halinde olduğumuz, Avrupa'da hızla artan, bir günde ilave olan; Belçika'da 47 Hollanda da 111, Almanya'da 822... olmak üzere giderek hızla artan bir salgın görüyoruz.

İran, İtalya, Güney Kore, Irak ve Çin şeklindeydi. 9 tane daha ülkeye de seyahat yasağı kararı verildi. Önümüzdeki günlerde dünyadaki seyri görerek dinamikbir yapı ile alabileceğimiz kararları taşımış olacağız.

İlk iki vakamızın belirli bir odağı var, aynı aileden 3 kişiye daha koyduğumuzu söylemek isterim. 5 vakanın tamamı doğrudan birbiri ile bağlantılı.

ABD'de 54 ülkeye seyahat kısıtlaması koydu. Ama Türkiye risk listesinde bulunmuyor.

'Virüs aldığımız tedbirlerden daha güçlü değildir'

4-5 haftanın çok önemli olduğunu ve tedbirlere sarılmamız gerektiğini de söylemek isterim. Yayın temasla kış aylarında daha çok yayıldığını biliyoruz. Unutmayalım ki koronavirüs aldığımız tedbirlerden daha güçlü değildir."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >