Sağlık Bakanı Koca: Sağlık personeli ve uçuş mürettebatı karantinadan çıkarıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin'in Vuhan kentinde yaşayan Türkleri getiren uçaktaki sağlık personeli ve uçuş mürettebatının karantinadan çıkarıldığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Türkiye'nin pandemi eylem planının her yıl güncellendiğini ifade eden Koca, şöyle konuştu:

"Pandemi eylem planımız mevcut, her yıl güncelleniyor. 2019 Eylül ayında bu eylem planımızı güncellemiştik. Yeni tip koronavirüs salgınının duyulmasından itibaren tedbirlerimizi devreye soktuk."

"Mevsimsel grip vakalarında düşüş gözlemliyoruz"

Koca, "Vatandaşların aldığı tedbirler sayesinde mevsimsel grip vakalarının sayısında düşüş olduğunu gözlemliyoruz." diye konuştu.

Yerli kit kullanımda

Koronavirüsün tespitine yönelik çalışmalara ilişkin bilgi veren Koca, "Koronavirüs tespitinde üretilen yerli kit, 90-120 dakikalık sürede sonuç veriyor. Geçen hafta bu kit kullanılmaya başlandı." dedi.

"61 kişi karantinadan çıkarıldı"

Zekai Tahir Burak Hastanesinde gözlem altında tutulan 61 kişinin karantinadan çıkarıldığına işaret eden Koca, şunları kaydetti:

"Zekai Tahir Burak Hastanesinde gözetim altında tuttuğumuz yolculardan 3. kez alınan numunelerin sonuçları da negatif çıktı. Hastanede takip edilen sağlık personeli ve uçuş mürettebatı karantinadan çıkartıldı. 14 günlük gözlem süresini evlerinde tamamlayacaklar."

Çin'de ülke genelinde etkili olan yeni tip koronavirüs salgınında son 24 saatte 38 can kaybı daha yaşandı. Ölenlerin sayısı 170'e çıkarken, müşahede altına alınan kişi sayısı 80 bini buldu.

Türkiye'den koronavirüsünün kalbi Çin'e yolculuk başlıyor. Kargo uçağı 'Koca Yusuf' ambulans uçağa dönüştürüldü. 34 Türk, 7 Gürcü, 7 Azerbaycanlı ve 1 Arnavutluk vatandaşı Türkiye'ye getiriliyor. Sıkı önlemler alındı ve her detay düşünüldü. Uçakta özel kıyafet, maske kullanımı şart ve iki kişi maskeyi aynı anda çıkaramıyor. Uçak, ihtiyaç duyulabilecek malzemelerin eklenmesiyle zenginleştirildi. Uzmanlarla birlikte, tek kullanımlık besinler ve bolca çöp poşeti uçağa yerleştirilmiş durumda...

Türkiye'den 7 bin km uzaklıktaki Vuhan kentinden 42 vatandaşın tahliye operasyonu başarıyla tamamlandı. Ekipler 32 saat boyunca uyumadan çalıştı. Almanya'nın yaptığı gibi vatandaşlardan hizmet bedeli alınmadı.

Çin'in Vuhan kentinden tahliye edilen 42 kişiyi taşıyan uçak Ankara'ya geldi. Uçakta bulunanlar, 14 gün boyunca tek kişilik odalarda gözlem altında tutulacak ve 3 günde bir her birinin tetkikleri yapılacak. Türk vatandaşlarımızın ülkeye sağsalim ulaşmalarının ardından Türk Silahlı Kuvvetlerine ait A400 M tipi askeri kargo uçağı, Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) uzmanlarınca arındırma işlemine tabi tutuldu.