Sağlık Bakanı Koca yeni dönemin adını açıkladı: Kontrollü sosyal hayat

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca- Arşiv
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca- Arşiv

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Türkiye virüse karşı mücadelede ilk dönemi tamamladı" dedi. Bakan Koca, ayrıca özgür olurken tedbirli olmamız gerektiğini de vurgulayarak yeni dönemin adını 'kontrollü sosyal hayat' olarak duyurdu.

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Fahrettin Koca, Türkiye'nin salgını kontrol altına aldığını vurguladı. Koca, ''Sonuçlar, tanı ve tedavideki başarı, salgını kontrol altına aldığımızın kanıtlarıdır'' ifadelerini kullandı.

Fahrettin Koca'nın konuşmasından öne çıkanlar:

"Türkiye'miz koronavirüse karşı mücadelesinde ilk dönemi tamamlamıştır. Şimdi altını çizerek söylüyorum, şu anda virüsle mücadelemizin ikinci döneminin ilk günlerindeyiz. Başarı ise bazı koşullara bağlıdır. Tedbirsiz davranmak koronavirüs tehdidinin ortadan kalktığını varsaymaktır.

"Özgür ama kontrollü olacağız"

Kısıtlamaların biraz esnetildiği bir döneme giriyoruz. Hassas davranmazsak risk beraberinde gelecektir. Özgür ama tedbirli olacağız. Virüs tehdidi henüz ortadan kalkmadı. Yeni normal için sağduyu şart.

"Kontrollü sosyal hayat"

Hastalığın önündeki fırsatları ortadan kaldırmak bundan sonraki hedefimizdir. ''Kontrollü sosyal hayat'', önümüzdeki günlerde evimizden daha rahat dışarı çıkacağız. Bu gibi adımların özetidir bu isim. Özgür ama tedbirli bir hayat tarzına geçiyoruz. Bu dönemde dikkat etmemiz gereken iki unsur var onlar da: Dışarı çıkmamız gerekiyorsa mutlaka maske kullanacağız ikincisi ise sosyal mesafeyi uygulayacağız.

Bugüne dek her ne kadar 'normale dönüş' ifadesi yer yer kullanılsa da esasında normale dönmüyoruz. 'Yeni hayatın normalleri'ni oluşturuyoruz'

Yeni maske düzenlemesi

En geç cuma itibariyle Ticaret Bakanlığı'mızın maske tavan fiyatıyla ilgili açıklaması olacak. Eczaneler üzerinden 20-65 yaş için 10 günde bir beşli paket ücretsiz verilmesi şeklinde bir uygulamamız vardı. Bununla ilgili de yaklaşık 40 milyon küsür kişiye mesaj gitti, dağıtım yapıldı. Şu ana kadar dağıtım yapılan maske sayısı bu anlamda 160 milyonu buldu.

Ertelenen liglerin tekrar başlaması

Bu konu Bilim Kurulu'nda görüşülmedi. Federasyon, özgür, kendi iradesiyle kararı verdi, bundan sonraki bütün sorumluluk federasyonundur.

AVM'lerde restoran ve kafeler açılmayacak

Bilim Kurulu'nun AVM'lerin kapatılmasıyla ilgili bir kararı olmadı. Üniversite ve lise sınavlarına ilişkin kararlar hükümetimizin kararlarıdır. Bundan sonraki süreçte bu imtihanların nasıl yapılması gerektiğine ilişkin Bilim Kurulu tavsiyede bulunacak.AVM'lerdeki restoranlar, kafeler açılmayacak.

150 bin kişi taranacak

TÜİK'le yapılan çalışma kapsamında, Türkiye çapında 150 bin kişi örneklem yöntemiyle taranacak.