20.356 Takipçi

Politikadan dosya habere, yerel haberden özel çalışmalara kadar haberin sosyal medyasındasınız. Bazen 'ciddi mesele' bazen bir dakikalık videolarla gündeme dair önemli detaylarla buradayız.

Sağlık Bakanı Koca'dan İranlılara: Gelmeyin, Skype'tan görüşelim

Fahrettin Koca
Fahrettin Koca

Koronavirüs salgınının Çin dışında en fazla can aldığı ülkelerden biri olan İran'la ilgili konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İran'ın Bilim Kurulumuza heyet gönderme teklifine, "Skype üzerinden bağlanalım" karşılığı verildiğini söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İran'ın koronavirüs konusunu çok geç ciddiye aldığını belirterek "İran'daki salgın çok hızlı ilerledi. Kum kentini kapatmalarını tavsiye ettik ancak 'Gerek yok' denildi.Şimdi ise durum ciddileşince 'Nasıl adım atacağız' diye yardım istiyorlar" dedi.

İran Sağlık Bakanı Yardımcısı İreç Harirçi, sosyal medyada kendi yayınladığı videoda koronavirüse yakalandığını söyleyerek, 'Size korona virüsüne yakalandığını bildiriyorum. Dün akşam ateşim vardı ve kendimi evde izole ettim. Yapılan ilk testimin sonucu pozitif çıktı. Birkaç dakika önce bana yapılan son testin de pozitif olduğunu bildirdiler. Şu anda tedaviye başlıyorum ve durumum kötü değil. İnanıyorum ki birkaç hafta içerisinde iyileşeceğim' dedi.

"Gelmeyin, Skype üzerinden bağlanalım"

Hürriyet'in haberine göre, Bakan Koca, "Bizim Bilim Kurulu'na bir heyet gönderip bilgi almak istediler. Biz de 'Gelmeyin, Skype üzerinden bağlanalım' dedik. Çin ve diğer bazı ülkelerde yayılma hızı düşerken şu anda en fazla İran'da yayılma var" ifadelerini kullandı.

İran'da koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 77'ye yükseldi

  • İran Sağlık Bakan Yardımcısı Ali Rıza Reisi, başkent Tahran'da düzenlediği basın toplantısında Kovid-19 nedeniyle 11 kişinin daha hayatını kaybettiğini ve 835 yeni vakanın tespit edildiğini bildirdi.
  • Reisi, böylece ölü sayısının 77'ye, vaka sayısının 2 bin 336'ya çıktığını söyledi.
  • Bakan Yardımcısı, şu ana kadar 8 bin 532 kişinin koronavirüs şüphesiyle hastanelere başvurduğunu ve 5 bin 737 kişiden test alındığını belirtti.
  • Ayrıca İran Meclis Başkan Yardımcısı Abdurrıza Mısri, 23 milletvekilinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edildiğini duyurdu.

İlginizi çekebilirİran'ın dini lideri Hamaney'in danışmanı koronavirüsten öldü
İlginizi çekebilirKoronavirüsle ilgili doğru bilinen yanlışlar neler?

İLGİLİ HABERLER