Sağlık Bakanlığı devreye girdi: Bilecik'te binlerce kişi acile başvurdu

Bilecik'te binlerce kişi acil servisine başvurdu
Bilecik'te binlerce kişi acil servisine başvurdu

Son günlerde binlerce kişi Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kusma ve ishal şikayetiyle acil servisine başvurdu. Sağlık Bakanlığı'ndan üç uzmanın görevlendirildiği ekip Bilecik'e giderek içme suyundan numuneler aldı. Araştırmanın devam ettiğini belirten uzmanlar numunelerin Ankara'ya gönderildiğini açıkladı.

Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde son günlerde binlerce kişinin ishal ve kusma şikâyetiyle acil başvuru yapmasının ardından uzun kuyruklar oluştu. Bu şikâyetlerin giderek artmasının ardından inceleme yapmak üzere Sağlık Bakanlığı üç kişiden oluşan bir uzman ekip kentte geldi. Konu hakkında İHA muhabirine açıklama yapan Bilecik İl Sağlık Müdürü Dr. Ferhat Damkacı, "Salgınla ilgili detaylı araştırmalarımız devam ediyor. Evet, bir yoğunluk var. İshal, kusma şikâyetiyle vatandaşlarımız başvuruyor. Biz bunun önlemini aldık. Personel sayımızı arttırdık. Yeni gözlem alanları oluşturduk. Geçen hafta yaptığımız tetkiklerde içme suyunda herhangi bir kirlilik tespit edilmedi ancak olmayacağı anlamına gelmiyor.''

''Numuneler Ankara'ya gönderildi''

Gün itibariyle tekrar numunelerimizi aldık. Laboratuvarımız şuanda çalışıyor. Bugün sonuçlar çıkacak ayrıca 200 litreye kadar su numunesi alıp merkez laboratuvarımız olan Ankara'ya gönderdik. Burada farklı testlerde çalışılıyor. Acaba başka bir kirlilik başka bir sıkıntı var mı diye. Ayrıca bugün itibariyle üç kişiden oluşan bir uzman ekip bakanlığımız tarafından ilimize görevlendirildi. Şu anda yoldalar. Onlarda gelecek. Detaylı çalışma yapacağız vakalar üzerinden olsun, tekrar su numuneleri alacağız. Sonuca ulaşmaya çalışıyoruz" dedi

"Virüslerin oluşturduğu enfeksiyon olabilir''

Damkacı, açıklamasının devamında, "Şuana kadar hiçbir hastamız yatmadı. Çok hafif seyirde, bir gün belki iki gün süren, bulantı, kusmayla belki ishalle devam eden bir hastalık. Altında ne çıkacak bilemiyoruz. Araştırmalarımız devam ediyor. Çünkü bu tahlil sonuçları hemen çıkacak sonuçlar olmuyor. Bunlardan biz dışkı kültürüne de bakıyoruz. Tekrar tekrar su numunelerini de aldık. Onları da gönderdik. Birkaç gün içinde net bir sonuca ulaşırız diye düşünüyorum. Ama arada yine vatandaşlarımıza şöyle bir uyarı da yapmak istiyorum; bunun altından viral bir şey de çıkabilir, virüslerin oluşturduğu enfeksiyon da olabilir.

''Hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerekiyor''

Her zaman bahsettiğimiz gibi COVID-19 ile de alakalı söylemiştik bunu. Temizlik ve hijyen kurallarını özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. Birçok hastalık hijyene dikkat etmemekten ortaya çıkıyor. Ben bu vesileyle vatandaşlarımızı bu konuda uyarmak istiyorum. Hijyen kurallarına dikkat etmelerini önemle arz ediyorum" dedi.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >