Sağlık Bakanlığı soruşturma başlattı: Hastalar ölüme mi terk edildi?

Hatay'daki özel hastane
Hatay'daki özel hastane

Hatay'da deprem sırasında biri bebek 14 hastanın bir özel hastanenin yoğun bakımında terk edildiği iddiası üzerine Sağlık Bakanlığı soruşturma başlattı.

Hatay'da depremden sonra özel bir hastanenin yoğun bakım servisindeki hastaların ölüme terk edildiği iddia edildi. Sağlık Bakanı Koca olayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçesinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremde Hatay'ın Antakya ilçesindeki bir özel hastane ağır hasar gördü.

Yoğun bakım ünitesinde biri bebek 14 hastanın olduğu iddia edilen hastanede, çalışanların depremde kaçtıkları, hastaların ölüme terk edildiği öne sürüldü. Depremin ardından hastaneye giren kurtarma ekiplerinin, hastalardan bazılarını kurtarabildiği öğrenildi.

Soruşturma başlatıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastanenin yoğun bakım servisinde hastaların ölüme terk edildiği iddialarına ilişkin "Depremin sağlık camiamıza yaşattığı üzüntüler, bir kat daha artmıştır. Bu ve benzeri iddialar ile ilgili gerekli soruşturmaları başlatmış bulunuyoruz" dedi.

Cihazlar tahliye ediliyor

Bakan Koca'nın soruşturma başlatıldığını duyurduğu hastanenin çevresine çok sayıda iş makinesi ve vinç getirildi.

Uzatılan merdivenle hastaneye giren ekipler, tıbbi cihazların deprem bölgesinde kullanılabilmesi amacıyla tahliyesini başlattı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >